Huragan IDA może osiągnąć nawet 4 kategorięHuragan IDA może osiągnąć nawet 4 kategorię

Burza tropikalna, która powstała na wodach Zatoki Meksykańskiej bardzo szybko stała się huraganem i otrzymała imię IDA. Zmierza obecnie w kierunku Luizjany, gdzie rozpoczęły się przygotowania na nadejście żywiołu. Według kolejnych prognoz, IDA ma być silnym huraganem, w momencie uderzenia w ląd nawet czwartej kategorii. Dzieje się to niemal równo 16 lat od uderzenia niszczycielskiego huraganu KATRINA, która zniszczyła niemal 80 procent Nowego Orleanu.

Sytuacja jest coraz poważniejsza, na co wskazują nie tylko kolejne wyliczenia modeli numerycznych i analizy NHC, ale i obecne dane pomiarowe. Władze USA rozpoczęły pierwsze ewakuacje z najbardziej zagrożonych terenów, czy platform wiertniczych, które znajdują się na Zatoce Meksykańskiej. Prognozowana siła huraganu w momencie uderzenia żywiołu w wybrzeża Luizjany zakwalifikuje IDĘ na kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To także drugi, po GRACE, gwałtowny, atlantycki huragan tego sezonu.

Luizjana zagrożona

Na zdjęciach satelitarnych widoczne jest już oko huraganu. Oznacza to, że lada moment układ zacznie się intensyfikować. Jeszcze dziś może otrzymać kategorię trzecią w skali Saffira-Simpsona. Główne uderzenie w ląd według. szacunków NHC ma nastąpić w niedzielę rano czasu lokalnego, czyli koło południa czasu polskiego. Siła burzy będzie rosnąć do momentu dotarcia do lądu, dzięki bardzo ciepłej powierzchni Zatoki Meksykańskiej. Na celowniku układu jest wybrzeże stanu Luizjana, w tym Nowy Orlean, który niemal dokładnie 16 lat temu został niemal zmieciony z powierzchni ziemi przez huragan KATRINA. Uderzenie IDY ma nastąpić w rocznicę tych wydarzeń.

Huragany czwartej kategorii niosą ze sobą wiatr wiejący w porywach ponad 340 km/h przy ciśnieniu w oku nawet poniżej 940 hPa. IDA poza bardzo silnym wiatrem, którego stała wartość może przekraczać 220 km/h, przyniesie także ogromne opady deszczu, powodujące powodzie błyskawiczne i sztorm. Specjaliści szacują, że fala powodziowa może mieć nawet ponad 15 stóp (5 metrów). Takie prognozowane wartości niestety spowodują potężne straty materialne i realne zagrożenia życia osób przebywających na trasie układu. Na celowniku huraganu jest między innymi Nowy Orlean, który przygotowuje się na najgorsze.

Gwałtowna intensyfikacja lada moment

Obecnie ciśnienie w oku wynosi 984 hPa. Meteorolodzy z NHC (Narodowe Centrum Huraganów USA) szacują, że w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się gwałtowna intensyfikacja układu, która zakończy się w niedzielę rano czasu lokalnego (niedzielne popołudnie czasu polskiego). Część prognoz sugeruje, że huragan nieznacznie osłabnie na kilka godzin przed uderzeniem w ląd, jednak nadal ma utrzymać czwartą kategorię. Najprawdopodobniej w ciągu nocy, lub wcześnie rano czasu polskiego, IDA stanie się “silnym huraganem”, czyli mającym przynajmniej trzecią kategorię.

To niestety nie koniec – sezon huraganów wszedł w fazę największej aktywności. Aktualnie kilkaset kilometrów na wschód od Barbadosu szaleje depresja tropikalna TEN, a u brzegów zachodniego Meksyku, w pobliżu Manzanillo, znajduje się huragan Nora, który również może w ciągu weekendu osiągnąć kategorię trzecią. Dodatkowo na środku północnego Atlantyku obserwowane jest zaburzenie INVEST 97L. Podobnie jak TEN, nie przewiduje się aby stał się huraganem.

Tak wygląda prognozowana sytuacja na najbliższe godziny:

Prognoza NHC na najbliższe godziny. Źródło: nhc.noaa.gov
Prognoza NHC na najbliższe godziny. Źródło: nhc.noaa.gov
Grafika ilustracyjna: windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group