GRACE huraganem 3 kategoriiGRACE huraganem 3 kategorii

Nie tak dawno pisaliśmy o rosnącej aktywności burz tropikalnych na Atlantyku. GRACE stała się pierwszym w sezonie silnym huraganem, czyli przynajmniej 3 kategorii. Po dotarciu do Meksyku układ jednak osłabł. Obecnie klasyfikowany jest jako 2. w 5 stopniowej skali Skala Saffira-Simpsona. Wiele wskazuje na to, że weszliśmy w zasadniczą, dynamiczniejszą część trwającego sezonu burz tropikalnych.

Po intensyfikacji na zachodnich wodach Zatoki Meksykańskiej, huragan GRACE osiągnął swoją maksymalną siłę – kategorię trzecią. Uderzyła ona terytorium środkowo-wschodniego Meksyku, wcześniej dając się we znaki mieszkańcom Jukatanu. Na chwilę obecną w obrębie układu prędkość wiatru osiąga ponad 175 km/h, a ciśnienie w jego oku spadło do 970 hPa. Według przewidywań NHC (Narodowe Centrum Huraganów), w najbliższych godzinach burza ta osłabnie, by w niedzielę stać się już depresją tropikalną.

Silny wiatr i nawalne opady

Zgodnie ze skalą Saffira-Simpsona, huragan 3 kategorii niesie ze sobą ciągły wiatr wiejący z prędkością od 178 do 209 km/h. Ciśnienie w jego oku osiąga od 945 do 964 hPa. Niesie on nawalne opady deszczu, które mogą powodować poważne szkody i powstawanie tzw. powodzi błyskawicznych.

Choć GRACE słabnie, nadal stanowi znaczne zagrożenie. Jest ona bowiem huraganem drugiej kategorii, który mówiąc kolokwialnie, pozbywa się wilgoci. Innymi słowy, niesie olbrzymie ilości deszczu, do tego rozległy sztorm. Sama fala powodziowa może obecnie sięgać 2,4 m. Na terenie Meksyku obowiązują liczne ostrzeżenia.

Tak wyglądają relacje z Meksyku, które pojawiły się w mediach społecznościowych:

Prognoza NHC na najbliższe 3 dni. źródło: nhc.noaa.gov
Prognoza NHC na najbliższe 3 dni. źródło: nhc.noaa.gov

Zanikający huragan GRACE przeszedł wcześniej między innymi nad dotkniętym wcześniej potężnym trzęsieniem ziemi Haiti. Spowodował tam silny sztorm i nawalny, długotrwały deszcz, podobnie na Dominikanie, czy w wielu miejscach Kuby

OMAIS zmierza na Koreę Południową

Kolejną wartą uwagi jest burza tropikalna OMAIS. Według dostępnych obecnie danych, wiejący wiatr nie przekracza 80 km/h. Aktualnie zmierza w kierunku japońskiej prefektury Okinawa, oraz do Korei Południowej. Niesie on obecnie potencjalne zagrożenie bardzo silnym wiatrem i nawalnymi, niszczącymi opadami deszczu oraz aktywnymi elektrycznie burzami. Na jego uderzenie narażona jest też południowo zachodnia część głównego archipelagu wysp Japonii. Istnieje szansa, że zwiększy on swoją intensywność, co pozwoli na kategoryzowanie go jako tajfun. Na pewno będziemy się jeszcze przyglądać panującej tam sytuacji w najbliższych dniach.

Burza tropikalna OMAIS widoczna na obrazach satelitarnych. Źródło: windy.com
Burza tropikalna OMAIS widoczna na obrazach satelitarnych. Źródło: windy.com
Grafika ilustracyjna: windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group