Początek sezonu huraganów na Atlantyku. Jaki będzie ?Początek sezonu huraganów na Atlantyku. Jaki będzie ?

Wraz z początkiem czerwca, ma miejsce początek sezonu huraganów na Atlantyku. Amerykańska NOAA przewiduje kolejny sezon burz tropikalnych bardziej aktywny niż zazwyczaj. Prognozy przewidują 60% szansy na sezon powyżej normy, 30% szansy na sezon zbliżony do normalnego i 10% szansy na sezon poniżej normy. Według ekspertów nie będzie on jednak tak aktywny, jak rekordowy rok 2020.

Na długo zapamiętamy zeszłoroczny, rekordowy pod względem ilości burz tropikalnych sezon. Według najnowszej prognozy specjalistów NHC (Narodowe Centrum Huraganów), tegoroczny sezon powinien być nieco spokojniejszy. Ponownie jednak, już przed oficjalnym startem sezonu burz tropikalnych, pojawiła się pierwsza nazwana burza.

Jaki będzie  tegoroczny sezon huraganów ?

Początek sezonu huraganów na Atlantyku póki co przebiega dość spokojnie. Poza pierwszą burzą tropikalną, po której nie ma już śladu, amerykańskie NHC nie prognozuje pojawienia się kolejnych depresji tropikalnych w ciągu najbliższych 48 godzin. W tym roku prawdopodobnie pojawi się od 13 do 20 nazwanych burz ( z wiatrem o prędkości 39 mil na godzinę lub więcej), z których 6 do 10 może stać się huraganami (wiatr o prędkości 74 mil na godzinę lub większej), w tym od 3 do 5 dużych huraganów (kategoria 3lub wyższa, przy wietrze od 111 mil na godzinę, które wyrządzają największe szkody). NOAA ocenia pewność swojej prognozy na około 70%.

W zeszłym miesiącu NOAA zaktualizowało statystyki używane do określenia, kiedy sezony huraganów są powyżej, blisko lub poniżej średniej w stosunku do ostatniego rekordu klimatycznego. Na podstawie tej aktualizacji przeciętny sezon huraganów przynosi 14 nazwanych burz, z których 7 staje się huraganami. Co najmniej 3 z nich to “duże” huragany (kategorie od 3 do 5).

Podsumowanie pokazujące prawdopodobieństwo występowania burz tropikalnych i huraganów oraz liczbę nazwanych burz przewidywanych przez NOAA
Podsumowanie pokazujące prawdopodobieństwo występowania burz tropikalnych i huraganów oraz liczbę nazwanych burz przewidywanych przez NOAA. Źródło: NOAA

Warunki oscylacji południowej El Nino (ENSO) są obecnie w fazie neutralnej, z możliwością powrotu La Niny później w sezonie huraganów. „Neutralne ENSO i La Nina wspierają warunki związane z trwającym okresem wysokiej aktywności huraganów” – powiedział Matthew Rosencrans, główny synoptyk sezonowych prognoz huraganów w NOAA. „Przewidywane wyższe niż przeciętne temperatury powierzchni morza w tropikalnym Oceanie Atlantyckim i na Morzu Karaibskim, słabszy tropikalny wiatr pasatowy nad Atlantykiem, oraz wzmocniony monsun zachodnioafrykański prawdopodobnie będą czynnikami wpływającymi na tegoroczną ogólną aktywność”. Naukowcy z NOAA kontynuują również badania, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na siłę i częstotliwość cyklonów tropikalnych.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NOAA / GOES-East (Huragan Laura)

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group