W piątek, 27 sierpnia nad Polską pojawiły się liczne leje kondensacyjne, a w woj. kujawsko-pomorskim, w miejscowości Sukowy widoczna była dobrze rozwinięta trąba lądowa. Na ten moment nie ma żadnych informacji o szkodach czy osobach poszkodowanych przez zjawisko. Na Wybrzeżu pojawiła się z natomiast kolejna w tym roku trąba wodna.
Ostatnie dni to kolejny w tym roku wysyp konwekcji, a wraz z nią całego przekroju zjawisk towarzyszących. Mamy więc przelotne opady, burze, gradobicia i szkwały, a nawet krótkotrwałe superkomórki, czy leje kondensacyjne. Choć te zjawiska kojarzą się głównie z latem, to są najczęstsze w chłodnej, polarnomorskiej masie powietrza, typowej dla wczesnej jesieni. Nie zabrakło też trąb wodnych, a nawet wystąpiła trąba lądowa.
Trąba lądowa pod Kruszwicą
W miniony piątek (27.08), około godziny 18:40 w okolicach miejscowości Sukowy w gminie Kruszwica pojawiła się w pełni wykształcona trąba lądowa. Miała ona kontakt z ziemią, o czym świadczy dobrze widoczna chmura pyłu, podniesionego przez wir. Całe zjawisko trwało około 5 minut. Nie ma informacji o zniszczeniach, czy osobach poszkodowanych. W kolejnych dniach także będzie możliwość pojawiania się podobnych zjawisk – zarówno lejków kondensacyjnych, jak i słabych trąb lądowych.
Dziś po południu w województwie kujawsko – pomorskim zanotowano kolejny w tym roku przypadek trąby lądowej. Lej zaobserwowano około godziny 18:40 w okolicach miejscowości Sukowy. Autorem zdjęć jest użytkownik naszego Systemu Raportów, W.W.#pogoda #landspout #polska pic.twitter.com/XfvClQL5yW
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) August 27, 2021
Jest to kolejne, przynajmniej trzecie zjawisko tego typu w tym roku w Polsce. Wcześniej wystąpiły na Śląsku i Kielecczyźnie. Dodatkowo na Bałtyku pojawiły się kolejne trąby wodne – najczęściej obserwowane właśnie wczesną jesienią.
#Mielno wczoraj po południu. Na nagraniu widać, jak wir wkracza na teren plaży. Autorem nadesłanego nagrania jest pan Paweł Wójtowicz#pogoda #waterspout #chmury #lej #trąbawodna pic.twitter.com/6W1fHd6TcK
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) August 28, 2021
Czym są leje kondensacyjne ?
Lej kondensacyjny to rotująca chmura, mająca kształt lejka lub rury. Powstaje ona na skutek kondensacji pary wodnej. Nazywany jest też funnel cloud. Do jej rozwoju nie potrzebna jest burza, a sam lej nie zawsze jest związany z mezocyklonem. Czasami dochodzi, jak to miało miejsce w miniony piątek, do kontaktu z ziemią – wtedy mówimy najczęściej o trąbie lądowej, lub tornadzie.
I kolejny już lej kondensacyjny. Nowe Sady na Podkarpaciu kilka minut temu. Nagranie pochodzi z naszego Systemu Raportów, jego autorem jest użytkownik Bartłomiej. #pogoda #landspout #chmury #burza #Polska pic.twitter.com/DAneElZpuX
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) August 27, 2021
Tczewskie Łąki kilkanaście minut temu. Kolejny lej kondensacyjny, być może nie ostatni dziś. Fot. K.Kreft #pogoda #burza #funnel #Polska #chnury #lej pic.twitter.com/weiGnQpN0H
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) August 27, 2021
Czym są trąby lądowe ?
Do powstania trąby lądowej potrzeba kilku czynników. Po pierwsze, kontrastu termicznego wraz z wysokością, czyli pewnego stopnia niestabilności powietrza. Nie może ona jednak być zbyt wysoka – wówczas zazwyczaj rozwój chmur burzowych jest gwałtowny i prędzej powstanie tornado niż trąba lądowa. Dodatkowo muszą występować albo uskoki wiatru, albo wirowość w dolnej troposferze. Wówczas, przy odpowiednio silnych prądach wstępujących, takie “poskręcane” powietrze może zostać zassane do wnętrza chmury, gdzie zaczyna obracać masą wody, tworząc lej kondensacyjny. Przy odpowiednio silnym prądzie wstępującym i uskokach, możliwe jest wytworzenie leja dotykającego ziemię – trąbę lądową.
Trąba powietrzna 🌀 zejście na ziemie w okolicach Mogilna, zdjęcia z okolic Kruszwicy pic.twitter.com/wSju4ER2f3
— r d k_m l c r k (@rdk_mlcrk) August 27, 2021
Zazwyczaj są one słabsze od tornad – najczęściej nie przekraczają siły EF-1, choć zdarzały się i EF-3, więc o sile umiarkowanego tornada. Na szczęście, te zjawiska są bardzo rzadkie – w ciągu roku w Polsce pojawia się ich kilka, w ostatnich latach średnio 2-3 rocznie. Znacznie częstsze są ich morskie odpowiedniki, czyli trąby wodne, takie jak te, które wystąpiły w poniedziałek nad Bałtykiem i pojawiły się dziś ponownie. Są to zjawiska rzadkie, ale nie nietypowe. Podobnie jak tornada, których w ciągu roku w Polsce mamy średnio około 6-8, są zjawiskami typowymi dla naszej części Europy. Wraz ze zmianami klimatu najpewniej ich ilość nie wzrośnie lawinowo, choć możliwe że będzie ich nieco więcej. Wzrośnie natomiast prawdopodobieństwo gwałtownych burz, a wraz z nimi tych silniejszych tornad.
Prognozy wskazywały na możliwość pojawienia się lejków kondensacyjnych, o czym informowała m.in. Sieć Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna: Wojtek Budny via Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!