Huragan IDA uderzył w USA. Są ofiary i liczne zniszczeniaHuragan IDA uderzył w USA. Są ofiary i liczne zniszczenia

Zgodnie z prognozami huragan IDA uderzył wczoraj (29.08) po południu czasu polskiego w Luizjanę w USA. Już teraz wiadomo, że spowodował liczne, poważne szkody. Są także pierwsze, potwierdzone ofiary śmiertelne. Na szczęście układ słabnie i jest już burzą tropikalną. 

Dokładnie 16 lat po katastrofalnej w skutkach KATRINIE, IDA uderzyła niemal w to samo miejsce. Ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej spowodowały jej gwałtowną intensyfikację, by w momencie uderzenia w terytorium USA miała czwartą w pięciostopniowej skali Saffira – Simpsona kategorię. Do najwyższej, piątej kategorii zabrakło niewiele, jednak dane pomiarowe będą jeszcze weryfikowane. To także pierwszy silny huragan, który dotarł do terenów Stanów Zjednoczonych w tym roku.

Potężny żywioł

Krótko po dotarciu huraganu IDA do terenów USA w sieci zaczęły się pojawiać materiały dokumentujące siłę żywiołu. Był to bowiem jednym z silniejszych huraganów ostatnich lat. To także pierwszy silny huragan, który dotarł w tym roku nad USA, wyrządzając poważne szkody i niosąc katastrofalne w skutkach porywy silnego wiatru i nawalne opady deszczu. Sztorm, jak i opady spowodowały liczne zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. Fala wezbraniowa mogła mieć nawet ponad pięć metrów.

Obecnie dostępne dane informują, że najsilniejszy poryw wiatru osiągnął 172 mph czyli 276 km/h. Nie wykluczone jednak, że wartości te zrewidowane zostaną w najbliższych dniach, po zweryfikowaniu danych z kolejnych stacji pogodowych. Siła wiatru i fala sztormowa spowodowały tymczasowe odwrócenie biegu rzeki Missisipi. Obecnie już jako burza tropikalna, IDA przemieszcza się nad kontynentalną częścią USA i nadal niesie poważne zagrożenie intensywnymi opadami, gwałtownymi burzami, czy silnym wiatrem.

Zanotowana siła wiatru z jaką huragan Ida uderzył w USA. źródło: Greg Postel / Twitter.com
Zanotowana siła wiatru z jaką huragan Ida uderzył w USA. źródło: Greg Postel / Twitter.com

Skala zniszczeń

Tak na prawdę, dopiero zaczęło się szacowanie strat. Ostateczne podsumowanie strat zajmie wiele tygodni. Na udostępnianych w sieci pierwszych zdjęciach widać jednak, jak poważne są to zniszczenia. Na moment publikacji tego artykułu, oficjalnie potwierdzono śmierć jednej osoby bezpośrednio z powodu huraganu. Niestety bilans ten najpewniej ulegnie zmianie. Jak informują władze, w stanach Luizjana i Missisipi bez prądu pozostaje ponad milion odbiorców. Bez prądu był między innymi Nowy Orlean. Trwają naprawy mające przywrócić zasilanie do najważniejszych i najbardziej strategicznych miejsc. Na miejsce zjeżdżają służby federalne z sąsiednich stanów

Huragan IDA jest też siódmym najsilniejszym w historii USA huraganem, który dotarł nad ląd z wiatrem ciągłym wiejącym z prędkością 150 mph (około 241 km/h), oraz ciśnieniem w oku wynoszącym 930 hPa.

Na Atlantyku znajduje się kolejna burza tropikalna – KATE. Na ten moment nie stanowi ona większego zagrożenia. Będziemy na bieżąco informować o kolejnych groźnych burzach tropikalnych na w czasie trwającego sezonu huraganów.

Grafika ilustracyjna: windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group