Burza Delta, huragan 4 kategoriiBurza Delta, huragan 4 kategorii

Zgodnie z prognozami amerykańskiego NHC, burza Delta to już huragan drugiej kategorii i bardzo szybko rośnie w siłę. Już teraz stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców Zatoki Meksykańskiej i części Meksyku. Prognozy mówią o opadach osiągających ponad 200 mm.

Poprzednio nazwana burza Gamma osłabła i zanika. Obecnie oczy meteorologów i obserwatorów sezonu huraganów spoglądają na Zatokę Meksykańską. Właśnie tam znajduje się kolejna w tym sezonie groźna burza. Stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców zagrożonych rejonów. Niestety, możliwe są także kolejne straty materialne.

AKTUALIZACJA (19:30, 6.10):
Huragan Delta osiągnął kategorię trzecią około godziny 15:00 czasu polskiego, a zaledwie pół godziny później miał już kategorię czwartą. W ciągu niecałych 28 godzin prędkość wiatru wzrosła o 144 km/h!

Huragan Delta nasilił się do 4 kategorii!

Synoptycy oceniają, że Delta w momencie uderzenia w wybrzeże Meksyku będzie huraganem przynajmniej 4 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Oznacza to ciągły wiatr wiejący z prędkością 59–69 m/s. Burze o takiej sile powodują poważne szkody. Są to m.in duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków, erozja nadbrzeża, czy podtopienia znacznych obszarów w głębi lądu. Ciśnienie w oku spada do 920–944 hPa.

Huragan Delta. Prognozowana siła i trasa jego przejścia. źródło: cnn.com
Huragan Delta. Prognozowana siła i trasa jego przejścia. źródło: cnn.com

Układ znajduje się aktualnie (6.10, 14:00 czasu polskiego) około 200 km na południe od Kajmanów. Na godzinę 14:00 czasu polskiego 2. kategorię, jednak już kilka godzin później miał kategorię czwartą. To najsilniejszy huragan z grecką nazwą, oraz pierwszy z listy zapasowej, który uderzy w USA. Z taką siłą huragan Delta uderzy w Półwysep Jukatan – ten sam, który przez kilka dni atakowała burza tropikalna Gamma. Układ po tym chwilowo osłabnie, jednak nad wodami Zatoki Meksykańskiej ponownie przybierze na siłę, najpewniej ponownie do kategorii 4.

Według obecnych prognoz, Delta dotrze do ujścia Missisipi, a więc i w rejon Nowego Orleanu, w sobotę (10.10) koło południa czasu polskiego. Meteorolodzy szacują, że szczyt potęgi huraganu przypadnie na dziś (6.10), środę (7.10), oraz na czwartek (8.10). Później, nad wodami Zatoki Meksykańskiej utrzyma miano umiarkowanego huraganu.

Nawalne opady i silny wiatr

Huragan Delta przyniesie przede wszystkim nawalne opady deszczu, które mogą nawet przekroczyć 200 mm. Taka porcja deszczu przyczyni się do wielu poważnych szkód. Możliwe będą także powodzie, które dodatkowo pogorszą i tak już trudną sytuację. Półwysep Jukatan przez cały weekend był zalewany deszczem i wodą sztormową z burzy Gamma. Podobnie zresztą jak zachodnią Kubą.

Teraz miejscami, zwłaszcza w okolicach Cancun i Méridy, możliwe będzie ponad 70 mm deszczu w około dobę. Łącznie, od piątku (2.10) do dziś (6.10) w związku z burza tropikalną Gamma, spadnie tam więc około 200-300 mm deszczu. Wraz z przejściem Delty, wiatr na Półwyspie Jukatan wyniesie przeszło 140 km/h w porywach, a w około dwie doby spadnie kolejnych 80-200 mm wody.

Prognozowane opady deszczu, które przyniesie burza Delta. źródło accuweather.com
Opady deszczu związane z burzą tropikalną Gamma. źródło: accuweather.com

25 nazwana burza. Blisko rekordu wszechczasów

To dopiero drugi raz, kiedy grecka litera Delta została użyta dla jakiejkolwiek nazwanej burzy i jest to najwcześniejsza w historii 25 burza tropikalna. Poprzednią była Delta, która wystąpiła 15 listopada 2005 roku. Ze względu na to, że do końca sezonu pozostało 8 tygodni, liczba nazwanych burz zbliża się do rekordu wszechczasów w jednym sezonie z 2005 r. Odnotowano wtedy 28 nazwanych burz tropikalnych. Wiele wskazuje na to, że sezon 2020 przyniesie przynajmniej 30 nazwanych burz i huraganów.

Grafika ilustracja: Windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group