burza Delta

Sztorm, nawalny deszcz i burze atakują meksykański Półwysep Jukatan. Po krótkim okresie spokoju, wyjątkowo aktywny sezon huraganów reanimował się z burzą tropikalną Gamma, która smaga teraz południowo-zachodnie brzegi Zatoki Meksykańskiej. W ciągu najbliższych godzin może uformować się także kolejny układ, który obecnie jest jeszcze falą tropikalną. Już w poniedziałek (5.10) burza tropikalna Twenty-Six może przeistoczyć się w układ Delta.

W Ameryce Łacińskiej pogoda ponownie daje o sobie znać. Burza tropikalna Gamma od soboty atakuje wybrzeża meksykańskiego Półwyspu Jukatan i zachodniej Kuby. Na południe od Jamajki znajduje się z kolei burza Twenty-Six, która jeszcze dziś może stać się burzą tropikalną Delta. Już teraz obowiązują ostrzeżenia przed burzą tropikalną dla Kajmanów i części wschodniej Kuby. Dla krańców wschodnich kraju, NHS wydało już wstępne ostrzeżenie przed huraganem. Według prognoz z niedzielnego południa czasu UTC, Delta może osiągnąć kategorię 2. lub 3, oraz uderzyć w ląd, ponownie w okolicach Nowego Orleanu.

Burza Delta zmierza na Kubę

Jeszcze dziś, burza tropikalna Twenty-Six ma przeistoczyć się w burzę tropikalną Delta. Będzie to już czwarty układ o nazwie od greckiej litery alfabetu w tym sezonie. To również najwcześniejsza, 24. nazwana burza w historii obserwacji. Na godzinę 11:00 czasu polskiego w poniedziałek (5.10), Twenty-Six znajduje się na południe-południowy zachód od Jamajki. Generuje wiatr stały o prędkości 55 km/h z porywami do 75 km/h. W momencie uderzenia w zachodnią część Kuby ma już być huraganem pierwszej kategorii. Delta następnie wkroczy nad Zatokę Meksykańską, gdzie się nasili.

Prognozowana trasa, oraz głębokość niżu Invest L92 – obecnie burzy tropikalnej Delta. Źródło: Tropical Tidbits

Według prognoz numerycznych, oraz szacunków NHC, burza tropikalna Delta osiągnie najpewniej siłę huraganu kategorii 2. lub 3, jednak istnieje możliwość, że będzie silniejszy. W piątek (9.10) popołudniu czasu polskiego ma uderzyć w ujście Missisipi, czyli ponownie w rejon Nowego Orleanu.

Gamma atakuje Jukatan

Praktycznie od swojego powstania w sobotę (3.10) burza tropikalna Gamma smaga wiatrem, sztormem i ulewami meksykański Półwysep Jukatan. Prędkość maksymalna wiatru wyniosła ponad 110 km/h. Obecnie (5.10, 12:00 czasu polskiego) układ nieco stracił na sile i niesie wiatr o prędkości około 90 km/h. Burza ma niebawem wykonać skręt o 180 stopni i uderzy w północną część półwyspu. Wcześniej jego siłę odczuło południe i wschód. Burza przyniosła także intensywne opady i burze. Aktualna sytuacja jest już jednak spokojniesza.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group