gwałtowna pogoda w Europie

Silny wiatr, sztormy i burze na zachodzie, nawałnice i silny wiatr na południu, ulewy w centrum, na południu i w Alpach, a w wyższych partiach gór, w tym w Tatrach, śnieg. Tak w skrócie kształtuje się pogoda w Europie na najbliższe dni. Niebezpieczna aura, związana z rozległym polem niżowym obejmie niemal cały kontynent. W wielu krajach obowiązują alerty pogodowe.

System niżowy znad północno-wschodniego Atlantyku, który od wczoraj (23.09) ma wpływ na aurę w Polsce, od kilku dni smaga także Europę Zachodnią. Jego skutki w postaci sztormów odczuli głównie mieszkańcy Wysp Brytyjskich, Norwegii, Islandii, czy Półwyspu Iberyjskiego. Z kolei gwałtowne burze występują od ponad tygodnia w akwenie Morza Śródziemnego. Niestety aura nie da nam spokoju w najbliższym czasie. W wielu miejscach obowiązują alerty pogodowe, również w Polsce.

Sztormy i burze w Skandynawii

Od rana zachodnia Dania, południowa Norwegia, oraz znaczna część Irlandii smagane są silnym wiatrem. W cieśninach duńskich porywy osiągają ponad 110 km/h. Podczas najbliższych godzin silny wiatr, miejscami przekraczający 100 km/h, dotrze między innymi do Kristiansund, Egersund, czy w rejon wejścia do fiordu Oslo. W stolicy Norwegii porywy będą dziś popołudniu przekraczać 80 km/h. Sytuacja w regionie ma uspokoić się do wieczora. Groźniej będzie na wybrzeżu Morza Norweskiego i Północnego, oraz na wyżynach. Tam wiatr nadal się nasila. W pasie od Lofotów aż po Sogndalsfjord prognozowany jest silny, północy wiatr, osiągający w porywach do 80 km/h, a na otwartym morzu przeszło 110 km/h.

pogoda w Europie północnej
Zbiorcza mapa maksymalnych porywów wiatru w Skandynawii w dniach 24-26.09. Źródło: WX Charts

W nocy pogoda ma się uspokoić, jednak w piątek (25.09) od rana wiatr zacznie się ponownie nasilać, szczególnie w pasie od Trondheim po Bronnoysund. Szczególnie mocno ma wiać w okolicach Namsos – tam wiatr w porywach może osiągnąć na wybrzeżu przeszło 90 km/h. Mocno ma wiać także w górach – lokalnie przeszło 100 km/h w północnej części kraju. Na południu porywy w górach również mogą zbliżyć się do 100 km/h. Wiatr to jednak nie jedyne zagrożenie. Na północy, a w piątek także na południowym zachodzie ma intensywnie padać śnieg, szczególnie w górach. Poza śniegiem, miejscami mogą pojawić się także burze z intensywnym deszczem.

Gwałtowna pogoda w Europie Zachodniej i Południowej

Sytuacja na Wyspach Brytyjskich uspokaja się. Niestety nie można tego powiedzieć o Zatoce Biskajskiej i Beneluxie, które silnego sztormu doświadczą począwszy od dziś. Już teraz wiatr nasila się w pasie od francuskiego Brestu po A Coruna na północnym zachodzie Hiszpanii. W ciągu nocy wiatr się zintensyfikuje, szczególnie w pasie od Bordeaux po Bilbao. Wiatr wiejący ponad 100 km/h w porywach może powodować cofkę, zwłaszcza na terenach zalewowych. Silnie ma wiać także na wyspach Jersey i Guernsey, oraz w Bretanii. W piątek nad ranem wichury dotrą do południowej Francji, południowo-wschodniej Hiszpanii i nad Morze Śródziemne, a jeszcze przed południem osiągną Włochy. W regionie Carcassone i Perpignan na południowym zachodzie Francji porywy wiatru przekroczą 110 km/h. Niewiele mniej ma wiać w rejonie Barcelony i Reus.

pogoda w Europie zachodniej
Mapa maksymalnych porywów wiatru w dniach 24-26.09 w Europie zachodniej. Źródło: WX Charts

Wiatr przekraczający 105 km/h spodziewany jest także na otwartym akwenie Morza Śródziemnego, jak również w górskich partiach Sardynii i Korsyki. Sztorm jaki uderzy w zachodnie części tych wysp przekroczy w porywach 100 km/h. Równocześnie wichura dotrze do Włoch, jednak tam będzie spokojniej. Porywisty wiatr jedynie w górach powinien przekroczyć 80 km/h, jednak silne porywy mogą wystąpić także na Wyspach Liparyjskich i u północnych brzegów Sycylii.

Silny sztorm pojawi się także w krajach Beneluxu, głównie w Belgii. Od piątkowego wieczoru silny wiatr zacznie dawać się we znaki na wybrzeżu kraju. Najmocniej ma wiać w nocy i rano w sobotę. Porywy na wybrzeżu osiągną przeszło 110 km/h. W połączeniu z kierunkiem napływu powietrza (północny) i wysokimi falami, możliwe jest zjawisko silnej cofki. Szczególnie niebezpiecznej na nizinnych terenach, takich jak północ Belgii, czy okolice ujścia Renu, gdzie dotrzeć ma wichura.

Powodzie i nawałnice we Włoszech i na Bałkanach

Większym zagrożeniem będą gwałtowne burze, zwłaszcza we Włoszech. Kolejne już w ostatnim czasie nawałnice mają pojawić się tam jeszcze dziś (24.09). Główna aktywność burz przypadnie na północ i centrum Włoch, głównie dzisiejszej nocy i w piątek nad ranem. Następnie nawałnice przemieszczą się do Słowenii i północnej Chorwacji, a od rana wystąpią także w Dalmacji, Czarnogórze i na południu Włoch. Szczególnie niebezpiecznie sytuacja wygląda w Czarnogórze i na północy Albanii, gdzie burzom mają towarzyszyć nawalne opady deszczu. Stwarza to zagrożenie powodziami błyskawicznymi i lawinami błotnymi. W nocy z piątku na sobotę (25/26.09) gwałtowne burze wystąpią na zachodzie Grecji. Jednocześnie intensywnie ma padać w Alpach. W wyższych partiach spodziewamy się śnieżyc.

Dynamiczna pogoda w Europie Środkowej

Również nasz region kontynentu nie obejdzie się bez gwałtownej i dynamicznej pogody. W Sudetach wiatr już teraz się nasila, jednak główne uderzenie wiatru nastąpi w piątek. W partiach szczytowych wiać może przeszło 120 km/h. Jednak wiatr nie będzie głównym zagrożeniem. Poza górami i otwartym Bałtykiem wiatr nie powinien przekraczać 70 km/h w porywach. Groźniejsze będą intensywne opady deszczu i miejscami silne burze, które dziś popołudniu dotrą do południowych Niemiec, a w nocy do centralnej i wschodniej części kraju, oraz do Czech. W piątek (25.09) od rana silnie ma padać na południowym zachodzie i zachodzie, a później także w centrum Polski.

Prognozowana suma opadów w Polsce w dniach 24-27.09. Źródło: WX Charts

System frontów, a później także mocno uwodniony wyż znad Morza Śródziemnego przyniosą w naszym kraju, ale również w Czechach, Austrii i Słowenii, oraz na Węgrzech i Słowacji intensywny deszcz i miejscami silne burze. Choć nawałnice w większości ominą nasz kraj, to ich efekty, czyli intensywny opad, odczujemy głównie w sobotę. Do niedzieli spaść ma w wielu miejscach ponad 40 mm deszczu, a miejscami przeszło 70 mm. To nieco mniej niż wskazywały jeszcze wczoraj prognozy. Mimo tego nadal możliwe będą podtopienia.

Spodziewamy się także burz. Dziś zagrzmieć może głównie w południowej i częściowo centralnej Polsce, jednak szanse na wyładowania będą praktycznie w całym kraju. Piątek będzie burzowy ponownie głównie na południu i w centrum. Silniejszych burz należy się spodziewać w sobotę w pasie wschodnim i północnym. Od niedzieli aura zacznie się powoli uspokajać. Również pogoda w Europie zacznie się stabilizować. Wraz z rozwojem sytuacji, Sieć Obserwatorów Burz będzie wprowadzać kolejne ostrzeżenia i komunikaty pogodowe dla Polski.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group