pogoda w urodziny

Od sierpnia 1981 roku, europejskie satelity meteorologiczne obserwują nieustannie pogodę w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i wschodnim Atlantyku. Dane te są archiwizowane i można uzyskać do nich dostęp na życzenie. Teraz jednak jest to prostsze, bowiem EUMETSAT udostępnił stronę, na której można zobaczyć zdjęcia wykonane od 17. sierpnia 1981 roku niemal po dzień dzisiejszy. Jeśli więc urodziłeś się po tej dacie, możesz zobaczyć jaka była pogoda w twoje urodziny!

Dzień wcześniej przeszedł front. Nad Polską dominował wyż, jednak widać warstwę niskich chmur nad zachodem i centrum kraju. Są to obłoki kłębiaste, powstałe najwidoczniej w chłodnej masie powietrza za linią frontu. Sam front jest natomiast związany z rozległym niżem znad północnej Skandynawii. Tak wyglądała właśnie pogoda w moje urodziny, pewnego wiosennego dnia pod koniec lat ’90. Nie zastanawiałem się nigdy wcześniej jaka tego dnia panowała aura, ale dzięki narzędziu od EUMETSAT chyba to zrobię. Mamy bowiem dostęp do danych pomiarowych, radiosondaży, czy też do zdjęć satelitarnych i reanaliz klimatycznych. Teraz jednak jest bodziec, aby usiąść i spojrzeć w przeszłość o niemal ćwierć wieku.

Jaka pogoda była w Twoje urodziny?

Także i Wy macie taką możliwość. Satelity geostacjonarne sieci EUMETSAT od niemal 40 lad śledzą każdą zmianę pogody w naszej części świata. Wykonują wysokiej rozdzielczości zdjęcia naszej planety z wysokości ponad 36 tys. kilometrów, dzięki czemu widzą niemal całą Europę, oraz cały kontynent afrykański i Bliski Wschód, wraz ze sporą częścią oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego. Zebrane w jednym miejscu zdjęcia, wykonane dokładnie w południe słoneczne, znalazły się na platformie EUMETSAT, gdzie możecie sprawdzić jak wyglądała Ziemia, a przynajmniej część półkuli wschodniej, od 17. sierpnia 1981 roku. Wtedy to na obecnej orbicie rozpoczął działanie satelita Meteosat-2, wystrzelony 10. lipca tego samego roku. Od tamtej pory wyniesionych zostało kolejnych 10 satelitów Meteosat, które obserwują Ziemię znad południków 0, oraz 41,5 stopnia.

Zbierane dane są oczywiście dostępne w czasie rzeczywistym na stronie Eumetview. Są cennym źródłem informacji o aktualnej pogodzie w Europie, czy Afryce. Dane z Meteosat są obecnie podstawą systemów prognozowania, czy zarządzania kryzysowego. Choć nowoczesne satelity, takie jak sieć Sentinel, czy Copernicus, to dane bardzo wysokiej jakości, to pomiary geostacjonarne są niezastąpione. Pozwalają bowiem na bieżąco śledzić rozwój układów pogodowych. Nie są zależne od aktualnego położenia na orbicie, ponieważ “wiszą” ciągle nad jednym punktem. Zbierane dane są odświeżane co pięć minut. Te historyczne można jednak łatwo przeanalizować na stronie 30th Anniversary Viewer.

Zdjęcie ilustracyjne: pogoda w dniu moich urodzin. Źródło: EUMETSAT
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group