Mimo jesieni, nad Polską występują dość aktywne burze. Sieć Obserwatorów Burz wydała prognozę marginalnego i niewielkiego zagrożenia burzowego. Mimo małej siły, miejscami mogą spowodować straty. Sprawdź, gdzie jest burza nad Polską!
Choć jest październik, to temperatury, zwłaszcza na południu Polski, są niemal letnie. Z tego też powodu pojawić się mogły dość silne jak na jesień burze. Związane są z ciepłym sektorem, rozpostartym przed frontem chłodnym. Oba układy związane są z głębokim niżem znad zachodniej Europy, który jeszcze kilka dni temu był groźną, dynamiczną burzą Alex. Wpłynął on na pogodę praktycznie w całej zachodniej i środkowej Europie. We Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii przyniósł sztorm i wichury, na południu kontynentu gwałtowne burze i powodzie. U nas najpierw zapewnił ciepłą, ale wietrzną aurę, wraz z halnym w górach, a obecnie (4.10) także burze.
Gdzie jest burza?
Na godzinę 14:00 (4.10) komórki burzowe notujemy niemal wyłącznie w centralnej Polsce – w województwie łódzkim, na północy świętokrzyskiego i południu mazowieckiego. Przemieszczają się na północny wschód, w stronę Warszawy, Łodzi, czy Skierniewic. Najsilniejsze miną od wschodu Łódź. Jak czytamy w relacji Sieci Obserwatorów Burz z godziny 13:37: “W ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut nastąpił dosyć szybki rozwój izolowanych komórek burzowych w województwie łódzkim. Obecnie grzmi m.in w pobliżu Bełchatowa oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Poza tym wyładowania atmosferyczne padają na Ziemi Świętokrzyskiej (okolice Radoszyc i Skarżyska-Kamiennej), a także na południu Mazowsza – rejon Szydłowca i tereny położone kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Radomia. W najbliższym czasie należy liczyć się z dalszym rozwojem nowych formacji burzowych. Z powodu dobrych warunków kinematycznych, niewykluczone że burze przyjmą bardziej zorganizowany charakter.”
Jak informuje Sieć w kolejnym komunikacie, z godziny 13:57: “Stacja meteorologiczna IMGW zlokalizowana w miejscowości Łaziska (woj. mazowieckie) zanotowała konwekcyjny poryw wiatru o prędkości 90 km/h. Burza przechodząca nad wspomnianą stacją znajduje się teraz w pobliżu Warki i przemieszcza się dalej w kierunku Otwocka. Apelujemy o zachowanie ostrożności do każdego kto znajduje się na trasie jej wędrówki.”
Stopień zagrożenia niewielkiego (NWL) obejmuje pas centralny w obszarze od Małopolski i Górnego Śląska, przez Kielecczyznę, Ziemię Łódzką, zachodnie i centralne Mazowsze, po Kujawy, zachodnią Wielkopolskę, wschodnią Warmię, Żuławy Wiślane i Kaszuby. Obszar marginalny (MRG) otacza pas NWL na szerokość niemal całej Polski. Prognoza burza nie obejmuje tylko krańców zachodnich województwa lubuskiego i dolnośląskiego, oraz południowo-zachodniej części Pomorza Zachodniego. Synoptycy szacują, że im dalej od obszaru NWL, tym prawdopodobieństwo burz będzie mniejsze.
Na stronie Obserwatorzy.info, oraz w aplikacji Monitor Burz można na bieżąco śledzić położenie burz i opadów na całym świecie. Działa tam również relacja na żywo dla Polski odnośnie zjawisk pogodowych, w szczególności burz. Możliwe jest także zapoznanie się z raportami pogodowymi od użytkowników, czy prognozą burzową dla Polski. Jeśli dzieje się coś ważnego w Waszej okolicy, również możecie przysłać tam swój raport!
Zdjęcie ilustracyjne: Paweł Błaszkowski/Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!