TOPR, halny w Tatrach

Mimo ostrzeżeń i odczuwalnego na całym Podhalu silnego wiatru, część turystów zdecydowała się wybrać dziś w góry. Jedna osoba została zdmuchnięta z grani i poszkodowana. Do akcji wezwano TOPR. Warunki nie są sprzyjające – w Tatrach wieje halny, a w Sudetach wiatr polak. Porywy na Kasprowym Wierchu dochodziły do 145 km/h.

Prognozy po raz kolejny się sprawdziły – od piątku (2.10) wiatr nad Polską się nasilił, zwłaszcza na wyżynach i w górach. W nocy pojawił się silny halny w Tatrach, a w Sudetach wiatr fenowy zwany polak. Porywy na Kasprowym Wierchu osiągają siłę huraganu, a na wyższych szczytach, na przykład na Czerwonych Wierchach, Świnicy, czy Rysach wiać może jeszcze mocniej. Również Sudety, a zwłaszcza Karkonosze norują porywy przekraczające 100 km/h. W miastach takich jak Zakopane, Bielsko-Biała, Kłodzko, czy Karpacz wiatr również daje się we znaki. IMGW wydało alerty przed wiatrem. Mimo tego, wiele osób zdecydowało się skorzystać z weekendowego ciepła i nie zważając na wiatr, udały się w góry.

Halny w Tatrach zdmuchnął turystkę!

Na tatrzańskich szczytach wieje dziś momentami ponad 140 km/h. Tyle też notuje stacja IMGW na Kasprowym Wierchu – dokładnie 145 km/h w porywie. Na wyższych szczytach wiać może jeszcze mocniej, przeszło 150 km/h. Nie przeszkodziło to jednak dość licznej grupie osób, które nie zważając na silny wiatr halny, postanowiły urządzić weekendowy spacer w Tatrach. Dla jednej z nich skończyło się to akcją ratunkową TOPR w rejonie Wołowca (2063 m.n.p.m.). Turystka została zdmuchnięta z grani przez silny poryw, w skutek czego doznała urazu nogi. W akcji brało udział 12 ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego: “W Tatrach wieje bardzo silny wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia wędrowanie w wyższych partiach gór. Na niżej położonych szlakach wiatr łamie gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Odradzamy wyjść w góry w takich warunkach”. Wiatr jest tak silny, że w powietrzu latają drobne kamienie. Według obecnych prognoz (z 12:00 UTC, 3.10) ponad 100 km/h w porywach ma wiać w Tatrach jeszcze w niedzielę do wczesnego popołudnia. W Sudetach sytuacja poprawi się w niedzielę (4.10) rano. W nocy (3/4.10) wiatr jednak przybierze na sile, zwłaszcza w Kotlinie Kłodzkiej. Porywy w najwyższych partiach ponownie mogą przekraczać 140 km/h.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group