radar IMGW Góra św. Anny

Niebawem położona w województwie opolskim Góra św. Anny zyska nowy element krajobrazu – będzie to radar polskiej, państwowej służby meteorologicznej (IMGW). To kolejny etap modernizacji i rozbudowy systemu POLRAD, mającego na celu poprawę monitorowania groźnych zjawisk pogodowych, takich jak burze, nawalne opady, czy tornada. Radary meteorologiczne są kluczowe dla lotnictwa, energetyki, zarządzania kryzysowego, czy sadownictwa. Z kolei Opolszczyzna to jeden z najbardziej narażonych na burze i powodzie regionów kraju.

IMGW modernizuje system POLRAD, czyli krajową sieć radarów meteorologicznych. W ramach tego projektu wymienione zostaną dotychczasowe urządzenia w siedmiu lokalizacjach, relokowany i wymieniony zostanie radar w Gdańsku, oraz powstaną dwie nowe stacje. Jedna z nich, na Górze św. Anny, niebawem zacznie się pojawiać w krajobrazie tego miejsca. W ciągu najbliższych miesięcy stanie tam maszt, wraz z czaszą radaru, oraz budynki techniczne. Projekt stworzenia na tym wygasłym wulkanie radaru pogodowego sięgają jeszcze późnych lat 2000.

Góra św. Anny – nowy radar na mapie Polski

Stożek wygasłego około 27 milionów lat temu wulkanu dominuje nad południowo-wschodnią częścią województwa opolskiego. Na stokach wzgórza leży wieś o tej samej nazwie. Góra św. Anny, bo o niej mowa, niebawem zyska radar meteorologiczny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ramach modernizacji systemu POLARD planuje budowę dwóch nowych stacji radarowych, zmianę lokalizacji jednej, oraz modernizację pięciu (radary w Legionowie i Świdwinie zostały już wymieniony). Jedną z dwóch nowych lokalizacji jest właśnie Góra św. Anny. Do tej pory jej budowę blokowali lokalni mieszkańcy, a plany umieszczenia tam radaru sięgają blisko 15 lat wstecz. Pierwsze rozmowy odnośnie umieszczenia tam stacji radarowej miały miejsce po serii tornad z 2008 roku.

Tak ma wyglądać radar meteorologiczny na Górze św. Anny po jego ukończeniu. Źródło: IMGW

Radar w województwie opolskim stanie na należącej do IMGW działce w Żyrowej w gminie Zdzieszowice. Na budowę obiektu zgodę wydał wojewoda opolski. Radar wypełni lukę w danych w południowej Polsce, oraz zwiększy możliwości śledzenia tworzących się tam burz, czy nawalnych opadów, powodujących powodzie. Radar na Górze Św. Anny jest istotnym elementem Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, współfinansowanym przez Międzynarodowy Bank Odbudowy, i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, Fundusz Spójności UE oraz budżetu państwa. Realizacja tego programu znacząco poprawi bezpieczeństwo ludności, mienia i infrastruktury. Spodziewany czas uruchomienia radaru to lipiec bądź sierpień 2023.

System POLRAD – trwa modernizacja

Góra św. Anny to nie jedyny nowy radar na mapie Polski. Trwają końcowe prace nad pierwszym w północno-wschodniej części kraju obiektem tego typu. Stacja w Użrankach koło Mrągowa zapewni pełne pokrycie radarowe dla Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, zapewni wysokiej jakości dane dla Mazur i Podlasia, oraz uzupełni pomiary na Warmii i północy Mazowsza. Zakończyły się także prace modernizacyjne w Świdwinie, oraz w Legionowie. Kolejne w kolejce do wymiany są radary w Poznaniu, Pastewniku, Jasionce, Brzuchani i Ramży, oraz relokacja i wymiana radaru w Gdańsku. Pomorska stacja ma zostać przeniesiona w okolice Szemudu.

Lokalizacja, oraz zasięg skanu dopplera (125 km) nowych radarów IMGW – w Użrankach i na Górze św. Anny. Źródło: IMGW

System POLRAD, należąca do IMGW sieć radarów meteorologicznych, zapewniających całodobowy monitoring opadów na terenie niemal całego kraju. Działa ona od koło 20 lat i powstała głównie jako odpowiedź na powódź tysiąclecia z 1997 roku. Działalność operacyjną POLRAD rozpoczął w 2004 roku z ośmioma stacjami rozsianymi po całej Polsce. W latach 2009-2015 zmodernizowano radary w Jasionce, Pastewniku i Ramży. Obecnie instalowane są nowoczesne radary typu Meteor 735CDP10. Zastępują one starsze jednostki Meteor 500C (Świdwin, Poznań, Brzuchania), 1500C (Legionowo, Gdańsk) i 1600C (Jasionka, Pastewnik, Ramża).

Obok systemu radarowego, modernizowana jest także sieć detekcji wyładowań PERUN, również należąca do IMGW. W tym jednak zakresie działają także komercyjne programy monitorowania wyładowań atmosferycznych. Największym i najbardziej znanym jest ogólnoświatowa społeczność Blitzortung. PERUN oferuje jednak większy zakres danych – jest w stanie wykryć wyładowania międzychmurowe, oraz określić czy piorun był o ładunku dodatnim czy ujemnym. Detektory używane przez IMGW są również certyfikowanymi urządzeniami meteorologicznymi. Pozostałe sieci są albo amatorskie, albo oparte o nieliczne urządzenia, a dostęp do nich jest ograniczony.

Grafika ilustracyjna: plac budowy radaru w Użrankach. Źródło: IMGW
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group