Całodobowy mróz w przyszłym tygodniu. Miejscami temperatura spadnie poniżej -10 stopniCałodobowy mróz w przyszłym tygodniu. Miejscami temperatura spadnie poniżej -10 stopni

Po zapowiadanych intensywnych opadach śniegu w najbliższy weekend, w przyszłym tygodniu spodziewane są spore spadki temperatury. Nocami termometry pokażą poniżej -10 stopni. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że może to być nawet około -15 stopni, a w górach wartości jeszcze niższe. Kiedy dokładnie spodziewamy się takich temperatur?

Tegoroczna zima jest nieco zaskakująca dla części społeczeństwa. Notowane są opady śniegu, a obserwowane obecnie temperatury za oknem są zbliżone do średniej wieloletniej. Przez ostatnie lata pogoda odzwyczaiła nas od tego, że grudzień jest już prawdziwie zimowy.

Całodobowy mróz. Nocami spadki poniżej -10 stopni

Od najbliższego wtorku towarzyszyć nam będzie niemal całodobowy mróz. W kolejnych dniach temperatura będzie spadać, a nocami termometry będą mogły wskazać wartości poniżej -10 stopni Celsjusza, także w ciągu dnia. Nie wykluczone, że prognozowane obecnie (piątek, 9 grudnia) nawet -15 stopni w nocy z wtorku na środę (13 na 14 grudnia 2022 r.), faktycznie będzie miało miejsce. Od razu przestrzegamy – przed nami jeszcze wiele aktualizacji modelu numerycznych. Redakcja IncusMeteo będzie monitorować kolejne wyliczenia i informować o możliwym przebiegu wydarzeń.

temperatura 13 14 grudzień 2022
Prognozowana temperatura minimalna w nocy z 13 na 14 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Dwucyfrowy mróz może trzymać także w ciągu dnia w środę, 14 grudnia.

temperatura 14 grudnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 14 grudnia 2022r. Model: ECMWF

Spodziewane duże pogorszenie jakości powietrza

Wraz ze spadkiem temperatury spodziewamy się dużego pogorszenia jakości powietrza w Polsce. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w naszym kraju. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Już teraz można jednak założyć tezę, że w najchłodniejsze dni będzie na prawdę źle, a RCB może zdecydować się na wysłanie odpowiednich alertów.

Z drugiej strony jednak wzrosty stężenia pyłów zawieszonych powinny być dość krótkie. W połowie tygodnia widać kolejny, śnieżny niż, a i początek tygodnia będzie raczej wietrzny. Mimo tego, zwłaszcza na południu i zachodzie kraju, warunki do rozwoju smogu będą dość dobre, zwłaszcza w nocy z wtorku na środę. Tam też będzie najchłodniej.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group