Francja burze

Południowa i centralna Francja zostały wczoraj (19.09) nawiedzone przez gwałtowne burze, ulewy i silny wiatr. Nawałnice, związane z ex-burzą subtropikalną Alfa wystąpiły głównie w pasie od Tuluzy po Marsylię. Miejscami spadło przeszło 200 mm deszczu, choć niektóre źródła mówią o nawet 450 mm w ciągu 12 godzin.

Półtorej doby po uderzeniu burzy subtropikalnej Alfa w Portugalię, strefa gwałtownej pogody opuściła Półwysep Iberyjski i skierowała się nad Francję. Pierwsze wyładowania padły tam jeszcze w piątek (18.09) wieczorem, jednak apogeum nawałnic nastąpiło w sobotę, wraz z kilkoma rozległymi układami burzowymi. Głównie południowa Francja odczuła silne burze, jednak powodzie błyskawiczne i tysiące wyładowań wystąpiły także w centrum kraju.

Południowa Francja nawiedzona przez burze!

Jedna osoba jest zaginiona po gwałtownych ulewach, związanych z ex-burzą subtropikalną Alfa. Dziesiątki musiały z kolei być ewakuowane z zalewanych posesji. Uszkodzone są drogi i mosty, wiele budynków jest zalanych. Szczególnie mocno silne burze odczuła południowa Francja, gdzie miejscami spadło w ciągu doby przeszło 200 mm deszczu. Największe szkody są w paśmie Cevennes w Masywie Centralnym. Tam według lokalnych władz i niektórych mediów miało spaść około 350-450 mm deszczu w niecałe 12 godzin! To jednak i tak niewiele. W 1900 roku podczas najsilniejsze powodzi błyskawicznej, w rejonie Gard spadło w dobę około 900 mm deszczu!

Do ewakuacji uwięzionych w zalewanych budynkach ludzi użyto śmigłowców. W akcji ratunkowej i porządkowej uczestniczyło około 650 ratowników. Tylko w komunie Anzude, około 70 km na północ od Montpellier, ewakuowano osoby z przeszło 100 budynków. Co więcej, dwie lokalne szkoły dostosowano do roli tymczasowych schronów, ze względu na nadal zalegającą w domach wodę, oraz dalsze opady. Deszcz odpuścił dopiero w nocy, jednak strefa gwałtownych burz przemieściła się bardziej na południe, między innymi do Marsylii.

Gwałtowna pogoda nie odpuszcza

Centrum systemu niżowego, który jeszcze w piątek wieczorem był burzą subtropikalną Alfa, znajduje się aktualnie (13:00 czasu polskiego) nad północną i centralną Francją, oraz północno-wschodnią częścią Zatoki Biskajskiej. Silne burze występują na południowym zachodzie Francji, między innymi w okolicach Toulon, czy Nicei, oraz nad Zatoką Genueńską, oraz na północy Korsyki. Rozległe układy burzowe kierują się na wschód, ku włoskiemu wybrzeżu. Popołudniu i wieczorem wystąpić mogą między innymi w rejonie Pizy, Florencji, Geniu, La Spezia, czy na wyspie Elba. Później strefa burz przeniesie się nad centralne i wschodnie Włochy, między innymi nad Bolonię, Pescarę, Ankonę czy Rimini. Wyładowania wystąpią także nad San Marino.

W poniedziałek (21.09) Włochy czeka kolejna porcja burz. Tym razem dalej na południe. Nadal związane będą z wędrującym powoli na wschód niżem – pozostałościami burzy Alfa. Nawałnice mogą wystąpić głównie w Lazio i Kampanii, a więc także w Rzymie, czy Neapolu. Ponownie burzami zagrożone są także adriatyckie wybrzeża Włoch – od Rimini po Bari. W późniejszych godzinach burze mogą wystąpić także w Chorwacji, Słowenii, czy Bośni. Lokalnych, ale również groźnych burz spodziewamy się również w Alpach, na Sycylii, miejscami na Sardynii, oraz na północy Włoch. Gwałtowna pogoda pozostanie w rejonie Morza Tyrreńskiego i Adriatyckiego przynajmniej do środy. Po krótkiej przerwie, nad południem Francji i Włochami mogą przejść kolejne nawałnice.

Zdjęcie ilustracyjne: Straż Pożarna w Gard/Twitter
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group