burza Alfa

Lista nazw huraganów wyznaczona na ten rok właśnie się skończyła. Z tego też powodu każda nowa burza tropikalna, czy huragan, otrzyma jako imię literę z greckiego alfabetu. Tak też stało się już wczoraj, 18. września. Na Zatoce Meksykańskiej pojawił się układ Beta. Nieco wcześniej jednak do brzegów Portugalii dotarła burza subtropikalna Alfa.

Silne burze i ulewy nawiedziły nie tylko Grecję w związku z mediganem Ianos. Również Półwysep Iberyjski jest pod wpływem gwałtownej pogody. Ta również związana jest z dynamicznym niżem. Układ jest tak dobrze zorganizowany i silny, że amerykańskie NHC określiło go mianem burzy subtropikalnej. Co więcej, system pogodowy, który uderzył wczoraj (18.09) w Portugalię otworzył zapasową listę nazw atlantyckich cyklonów i burz tropikalnych. Burza, która dotarła nad Iberię w piątek otrzymała imię Alfa.

15. września kilkaset kilometrów na północ od Azorów uformował się system niżowy, który National Hurricane Center śledziło wraz z Meteo France. Choć rozwijał się powoli, amerykanie wydali prognozę, w której wskazali możliwość powstania burzy tropikalnej. Takowa ostatecznie powstała o 16:30 czasu UTC (18:30 czasu polskiego) w piątek, 18. września. Dwie godziny później centrum burzy dotarło nad ląd, a sam system zaczął słabnąć. Przyniósł maksymalny wiatr ciągły o prędkości 85 km/h. Ciśnienie w jego wnętrzu spadło do 996 hPa.

Burza subtropikalna Alfa dotarła do Portugalii

Układ dał się we znaki głównie w piątek, zanim jego centrum dotarło nad ląd. Głęboki niż, ulokowany na zachód od brzegów Portugalii przyniósł w kraju intensywne opady deszczu i burze, a na wybrzeżu sztorm. W regionie Palmera na południe od Lizbony przeszło około 10:20 w piątek (18.09) przeszło tornado. Spowodowało nieznaczne szkody, głównie w miejscowości Lau, gdzie ogołociło z gałęzi drzewa, oraz zdmuchnęło pojedyncze dachówki. Kolejne, niecałe 30 minut później, wystąpiło w głębi kraju w miejscowości Beja. Wir uszkodził dachy i samochody, głównie poprzez powalone drzewa. Zniszczonych jest około 40 aut. Żadne z tornad nie przyniosło strat w ludziach. Nie ma też informacji o osobach poszkodowanych.

W rejonie Lizbony, tylko w piątek rano, straż pożarna odnotowała przeszło 70 interwencji. Łącznie do godziny 13:00 strażacy interweniowali w kraju około 160 razy. Większość wyjazdów związana była z zalaniami i szkodami po burzach. Później pogoda nieco się uspokoiła, choć wiatr się nasilił, a sztorm był bardziej dotkliwy. Groźnie zrobiło się jednak w Hiszpanii. W Madrycie z powodu silnego wiatru wykoleił się pociąg, na szczęście bez osób poszkodowanych. Silne burze na północnym zachodzie kraju spowodowały szkody. Na wyspie Ons pioruny wywołały pożar lasu. Z kolei w miejscowości Calzadilla w rejonie Caceres zginęła kobieta, przygnieciona przez zerwany szkwałem dach.

Krótko po wejściu nad ląd, czyli w nocy z 18 na 19 września, burza Alfa osłabła i obecnie jest wypełniającym się niżem nad Zatoką Biskajską. Układ wart jest jednak odnotowania na kartach historii z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym jest to, że Alfa stała się pierwszą burzą subtropikalną, która uderzyła (jej oko dotarło do lądu) w kontynentalną Portugalię bezpośrednio. Jest to również trzeci w spisanej historii układ subtropikalny, który uderzył w kontynent europejski – po nawałnicy z południowo-zachodniej Hiszpanii z 1842 roku i ex-huraganie Vince z 2005 roku. Alfa to również drugi odkąd nazywane są w obecnym systemie huragany, układ tropikalny, który rozpoczął zapasową listę nazw dla takowych systemów pogodowych. Burza powstała również najdalej na wschód w historii obserwacji.

Zdjęcie ilustracyjne: EUMETSAT
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group