Duże rozbieżności w modelach. Nowa prognoza na WigilięDuże rozbieżności w modelach. Nowa prognoza na Wigilię

Zaledwie kilka dni po naszej pierwszej prognozie na Wigilię, w modelach widać duże rozbieżności. Popularne ECMWF i GFS, a także SWISS mają zgoła inne spojrzenie na kwestię aury na 24 grudnia. Warto pamiętać, że im bliżej jesteśmy Wigilii tym wyliczenia powinny być spójniejsze i pewniejsze.

Trudno mówić o pewności wyliczeń prezentowanych przez poszczególne modele. W poniedziałek, 14 grudnia ECMWF wieścił wędrówkę układu niskiego ciśnienia z północnego zachodu na południowy wschód wraz z intensywnymi opadami śniegu i temperaturą na poziomie około 2 stopni Celsjusza. GFS z kolei prognozował niż niemal omijający Polskę, temperatury w okolicach 7 – 10 stopni, oraz lokalnie deszcz. Dziś (16.12) sytuacja się odwróciła.

Rozbieżności w prezentowanych danych wynikają m.in. z nieco innej charakterystyki danego modelu wynikającej z tzw. innej gęstości siatki. Wskazywało by to na to, że najdokładniejszym modelem powinien być Swiss. Istotnie, generowane przez niego mapy są szczegółowe, choć jak to w przypadku modelowania matematycznego bywa, nie zawsze są najtrafniejsze. Najmniej szczegółowy jest zazwyczaj GFS. To na nim w wielu przypadkach opiera się prognozy pogody. Różnice w wyliczeniach biorą się też z nieco innego zestawu danych pobieranych przez nie do analizy.

Prognozowana temperatura maksymalna

Poniżej prezentujemy wyliczenia temperatury maksymalnej w kolejności: GFS, ECMWF SWISS:

Prognozowana temperatura maksymalna na 24.12.2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna na 24.12.2020. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna na 24.12.2020. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna na 24.12.2020. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna na 24.12.2020. Model: SWISS
Prognozowana temperatura maksymalna na 24.12.2020. Model: SWISS

Jak widać na powyższych grafikach, dość zgodne ze sobą są modele ECMWF oraz SWISS. Różnią się jedynie w wyliczeniu temperatury dla wschodniej części Polski. GFS z kolei szacuje, że najcieplej będzie na południu kraju.

Opady i zachmurzenie

Poniżej prezentujemy wyliczenia opadów i zachmurzenia w kolejności: GFS, ECMWF SWISS:’

Prognozowane opady i zachmurzenie na 24.12.2020. Model: GFS
Prognozowane opady i zachmurzenie na 24.12.2020. Model: GFS
Prognozowane opady i zachmurzenie na 24.12.2020. Model: ECMFW
Prognozowane opady i zachmurzenie na 24.12.2020. Model: ECMFW
Prognozowane opady i zachmurzenie na 24.12.2020. Model: SWISS
Prognozowane opady i zachmurzenie na 24.12.2020. Model: SWISS

Także tutaj widać pewne rozbieżności. O ile GFS i SWISS prognozują opady na zachodzie i południu Polski, tak ECMWF obecnie zmienił swoją koncepcję sprzed kilku dni. W tej chwili (16.12) prognozuje sporą strefę opadów na  Wybrzeżu, w Centrum i częściowo na południu i wschodzie. Dodatkowo SWISS prognozuje mgły i opady marznące.

Ostateczna prognoza pojawi się najpóźniej 23 grudnia wieczorem. Przygotujemy ją wspólnie z zespołem Sieci Obserwatorów Burz. W tym momencie trudno określić, która z prognozowanych wersji wydarzeń będzie miała miejsce. Wciąż możliwy jest spływ chłodniejszej masy powietrza i opady śniegu.

Grafika ilustracyjna: meteologix.com / wxcharts.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group