Zaledwie kilka dni po naszej pierwszej prognozie na Wigilię, w modelach widać duże rozbieżności. Popularne ECMWF i GFS, a także SWISS mają zgoła inne spojrzenie na kwestię aury na 24 grudnia. Warto pamiętać, że im bliżej jesteśmy Wigilii tym wyliczenia powinny być spójniejsze i pewniejsze.
Trudno mówić o pewności wyliczeń prezentowanych przez poszczególne modele. W poniedziałek, 14 grudnia ECMWF wieścił wędrówkę układu niskiego ciśnienia z północnego zachodu na południowy wschód wraz z intensywnymi opadami śniegu i temperaturą na poziomie około 2 stopni Celsjusza. GFS z kolei prognozował niż niemal omijający Polskę, temperatury w okolicach 7 – 10 stopni, oraz lokalnie deszcz. Dziś (16.12) sytuacja się odwróciła.
Rozbieżności w prezentowanych danych wynikają m.in. z nieco innej charakterystyki danego modelu wynikającej z tzw. innej gęstości siatki. Wskazywało by to na to, że najdokładniejszym modelem powinien być Swiss. Istotnie, generowane przez niego mapy są szczegółowe, choć jak to w przypadku modelowania matematycznego bywa, nie zawsze są najtrafniejsze. Najmniej szczegółowy jest zazwyczaj GFS. To na nim w wielu przypadkach opiera się prognozy pogody. Różnice w wyliczeniach biorą się też z nieco innego zestawu danych pobieranych przez nie do analizy.
Prognozowana temperatura maksymalna
Poniżej prezentujemy wyliczenia temperatury maksymalnej w kolejności: GFS, ECMWF SWISS:
Jak widać na powyższych grafikach, dość zgodne ze sobą są modele ECMWF oraz SWISS. Różnią się jedynie w wyliczeniu temperatury dla wschodniej części Polski. GFS z kolei szacuje, że najcieplej będzie na południu kraju.
Opady i zachmurzenie
Poniżej prezentujemy wyliczenia opadów i zachmurzenia w kolejności: GFS, ECMWF SWISS:’
Także tutaj widać pewne rozbieżności. O ile GFS i SWISS prognozują opady na zachodzie i południu Polski, tak ECMWF obecnie zmienił swoją koncepcję sprzed kilku dni. W tej chwili (16.12) prognozuje sporą strefę opadów na Wybrzeżu, w Centrum i częściowo na południu i wschodzie. Dodatkowo SWISS prognozuje mgły i opady marznące.
Ostateczna prognoza pojawi się najpóźniej 23 grudnia wieczorem. Przygotujemy ją wspólnie z zespołem Sieci Obserwatorów Burz. W tym momencie trudno określić, która z prognozowanych wersji wydarzeń będzie miała miejsce. Wciąż możliwy jest spływ chłodniejszej masy powietrza i opady śniegu.
Grafika ilustracyjna: meteologix.com / wxcharts.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!