Już niecały tydzień został do jednego z najważniejszych wydarzeń astronomicznych tego roku! Wczorajsze (14.12) zaćmienie słońca w Chile i Argentynie na pewno wysoko postawiło poprzeczkę, jednak i z Polski będzie można podziwiać nie lada wydarzenie. W pierwszy wieczór kalendarzowej i astronomicznej zimy nastąpi największa od niemal 400 lat koniunkcja Jowisza i Saturna!
Ostatni raz taka okazja miała miejsce za życia Galileusza. Dokładnie 21. grudnia wieczorem, Jowisz i Saturn zbliżą się do siebie na zaledwie 0,1 stopnia! Z punktu widzenia obserwatora na Ziemi, będą stanowić praktycznie jeden obiekt – bardzo jasną gwiazdę wieczorną nad południowo-zachodnim horyzontem. Oczywiście zbliżenie będzie widowiskowe tylko z perspektywy naszej planety. Faktycznie oba ciała dzielą od siebie setki milionów kilometrów!
Koniunkcja Jowisza i Saturna rozpocznie zimę
Dwie największe planety Układu Słonecznego zbliżają się do siebie od kilkunastu miesięcy. Od wiosny powolne zbliżenie staje się coraz wyraźniejsze, a lato i jesień upłynęły pod znakiem praktycznie ciągłej koniunkcji tych planet. Ostatnie tygodnie to wręcz pościg Jowisza ku Saturnowi, którego kulminacja nastąpi już w poniedziałek (21.12). Obie planety, obserwowane z Ziemi, znajdą się bowiem zaledwie 0,106 stopnia od siebie! Z perspektywy obserwatora na Ziemi, staną się wręcz jednym punktem na niebie!
Tak mała odległość pomiędzy ciałami pozwoli na jednoczesną obserwację obu planet, wraz z czterema księżycami galileuszowymi Jowisza, oraz największym księżycem Saturna – Tytanem. Dzięki niezwykłej bliskości obu ciał, będziemy mogli podziwiać oba ich układy jednocześnie w obiektywie teleskopu o znacznym zbliżeniu. To nie lada gratka dla astronomów, oraz astrofotografów, bowiem ostatnia tak bliska koniunkcja miała miejsce niemal 400 lat temu!
Choć na naszym wieczornym niebie, obie planety miną się o zaledwie 0,1 stopnia, to w rzeczywistości dzieli je setki milionów kilometrów. Jowisz obecnie (15.12) znajduje się około 870 mln km od Ziemi, a Saturn aż 1,6 mld kilometrów od nas! Odległość między obiema planetami to przeszło 750 mln kilometrów, czyli aż pięć razy więcej niż średnio między Ziemią a Słońcem. Na podobnej zasadzie działają między innymi zaćmienia Słońca, czy koniunkcje innych ciał niebieskich – choć są setki milionów kilometrów od siebie, to z naszej perspektywy wręcz “stykają się”, lub nawet zasłaniają na niebie.
Po raz ostatni Jowisz i Saturn były tak blisko siebie w 1623 roku, czyli za życia Galileusza! Mamy jednak dobre wieści – koniunkcje Jowisza z Saturnem zdarzają się regularnie, mniej więcej co 20 lat. Kolejne, porównywalnie bliskie zbliżenie nastąpi za 60 lat.
Zdjęcie ilustracyjne: Stellarium
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!