Ciepła końcówka wakacji, potem ochłodzenieCiepła końcówka wakacji, potem ochłodzenie

Na horyzoncie widoczna jest już końcówka wakacji. Wszystko wskazuje na to że do niedzieli będzie ona dość ciepła, potem wraz z wędrującym z zachodu na wschód frontem nadejdzie ochłodzenie. Gdzie będzie w ostatnich dniach sierpnia najcieplej? Specjalnie dla Was sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych na ostatnie dni wakacji!

Tegoroczne lato zapisz się na kartach historii jako jedne z cieplejszych – w kilku miejscach dni z upałem było więcej niż wynikało to ze średniej wieloletniej. Dokuczała i nadal dokucza nam silna susza, która w ostatnich dniach została nieco poskromiona przez silne opady deszczu. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Nawalne opady nie są w stanie zaspokoić potrzeb – sucha gleba nie przyjmuje dużych ilości wody zachowując się jak beton. Powstają też liczne szkody materialne wywoływane przez zalania i podtopienia, a także zjawisko powodzi błyskawicznej.

Upał jeszcze wróci!

Bardzo ciepła, upalna pogoda wróci jeszcze do naszego kraju. Już od czwartku, szczególnie we wschodniej i centralnej części Polski na termometrach zobaczymy do 30- 32 stopni Celsjusza. Bardzo ciepłe będą też piątek i sobota, z temperaturami zbliżonymi do 30 stopni Celsjusza. Model GFS sugeruje nawet temperaturę rzędu 34 stopni Celsjusza. W weekend pojawią się też burze. Szczegóły pojawią się w naszej prognozie na dwa ostatnie dni tygodnia.

temperatura czwartek 25 sierpinia
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 25 sierpnia. Model: Swiss HD 4×4
temperatura czwartek 25 sierpinia
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 25 sierpnia. Model: ECMWF
temperatura czwartek 25 sierpinia
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 25 sierpnia. Model: GFS

Tak wyglądają prognozy temperatury na sobotę. Od zachodu widać już wkraczające wraz z frontem ochłodzenie. Brak modelu Swiss HD 4×4 wynika ze zbyt odległego terminu w wyliczeniach:

temperatura sobota 27 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 27 sierpnia. Model: ECMWF
temperatura sobota 27 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 27 sierpnia. Model: GFS

Po weekendzie chłodniej

W poniedziałek bardzo ciepła masa powietrza obecna może być  jeszcze na wschodzie Polski. Wraz z wypychaniem ciepłej masy powietrza na wschód będą mogły się pojawiać kolejne burze.

temperatura poniedziałek 29 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 29 sierpnia. Model: ECMWF
temperatura poniedziałek 29 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 29 sierpnia. Model: GFS

Spoglądając w wyliczenia jeszcze dalej nie widać póki co szansy na powrót tak wysokich temperatur.  Jest duża szansa na to, że będzie to ostatnia fala upału w Polsce w 2022 roku. Jeśli jednak modele pogodowe zmienią swoje wyliczenia, na pewno będziemy jeszcze o tym na łamach IncusMeteo pisać.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group