Ciepłe i suche lato 2022. Prognoza sezonowa AccuWeatherCiepłe i suche lato 2022. Prognoza sezonowa AccuWeather

Jak co roku, eksperci z amerykańskiej firmy AccuWeather przygotowali sezonową prognozę pogody na lato 2022. Dodatkowo IMGW opublikowało eksperymentalne wyliczenia sezonowe na okres letni. Jakie według prognoz czeka nas lato w Polsce? Spokojne i zbliżone do średniej wieloletniej, czy burzowe i gwałtowne? Sprawdzamy najnowsze prognozy na najcieplejszy okres w roku.

Po najgorętszym lecie na kontynencie w 2021 r., ponownie będzie upalnie w większości krajów Europy. Synoptycy AccuWeather – starszy meteorolog Tyler Roys oraz starszy meteorolog Alan Reppert wyjaśniają, gdzie pogoda będzie gorętsza niż zwykle i które obszary będą bardziej narażone na burze od pozostałych.

Lato zbliża się wielkimi krokami i wiele osób w całej Europie może niebawem zmierzyć się z aurą, która może konkurować z rekordowym 2021 rokiem. Oficjalnie lato rozpocznie się na półkuli północnej we wtorek, 21 czerwca a więc za nieco ponad miesiąc. Meteorologiczne lato zacznie się z kolei już 1 czerwca.

Lato 2022 w Polsce

Według ekspertów AccuWeather, pogoda w Polsce powinna być nieco spokojniejsza niż we wcześniejszych latach. Zagrożenie burzami nie zniknie, ale same zjawiska nie powinny być tak intensywne i groźne.

Istnieje zagrożenie silnymi burzami na obszarze od Francji do Polski, które nie zniknie wraz z trwaniem lata. – wyjaśnił Roys.

Dodał, także że nie oczekuje się, aby burze były tak rozległe ani tak częste jak w minionych latach, ale nadal mogą zagrażać życiu i mieniu. Dodatkowo, w naszej części kontynentu będzie sucho i ciepło. Tegoroczne lato może być cieplejsze od normalnego na dużym obszarze Europy, w tym w Polsce. Ponadto od czasu do czasu, niże i słabe sztormy dotrą do Norwegii, a stamtąd miały by trafić między innymi do Polski i krajów Bałtyckich. Jak ujawniają meteorolodzy amerykańskiej firmy, będą się jednak zdarzać dłuższe momenty z uspokojeniem aury.

Gorąco w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech

Lato jako całość zapowiada się na cieplejsze niż zwykle od Portugalii po Włochy, ale Tyler Roys twierdzi, że przez cały sezon będzie „wiele wzlotów i upadków”.

Każda fala upałów i wyższych niż normalne temperatur, prawdopodobnie potrwa tydzień lub dwa i będzie charakteryzować się rekordowym ciepłem, ale napływy gorącego powietrza zostaną przerwane przez powolne systemy burzowe, które obniżą temperaturę i przyniosą szansę na opady. Reppert dodał, że nawet podczas tych przerw w gorących okresach, kiedy temperatury w ciągu dnia będą zbliżone do normy, nocne spadki temperatury na ogół będą nieznaczne.

Tego lata we Włoszech może być jeszcze goręcej nie tylko ze względu na Matkę Naturę, ale także ze względu na nowe zasady dotyczące klimatyzacji. Według Politico w kwietniu Włoski rząd ogłosił Operację Termostat, nową zasadę, która będzie ograniczać ustawienie klimatyzatorów na temperaturę niższą niż 27 stopni Celsjusza. Ten ruch może w tym roku pomóc zaoszczędzić 4 miliardy metrów sześciennych gazu, a ci, którzy nie zastosują się do nowego prawa, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 3000 euro. Działanie “Termostatu” będzie kontynuowane także przez miesiące zimowe, a urządzenia grzewcze nie będą mogły przekraczać 19 stopni Celsjusza.

Okresowe przerwy w upale nad Europą Zachodnią nie tylko pomogą obniżyć koszty chłodzenia, ale zwiększą także szanse na deszcz. Dodatkowo, chłodniejsze i wilgotne okresy, mogą pomóc ograniczyć zagrożenie letnimi pożarami.

Zagrożenie pożarami może potrwać dłużej w części południowej Francji i południowych Niemiec, tylko z powodu ilości opadów, które spadły od zeszłej zimy do wczesnej wiosny – wyjaśnił Roys.

Kiedy w regionie wybuchną pożary, przerwy w upale dadzą Strażakom okazję do walki i opanowania zagrożenia.

Burze będą przerywać okresy upałów na Bałkanach

Rekordowe upały będą jednym z największych czynników wpływających na pogodę w ciągu lata w południowej Europie. Druga połowa sezonu może ukształtować się nieco inaczej na Półwyspie Bałkańskim niż na Półwyspie Iberyjskim.

Będą okresy, w których temperatura może być czasami intensywna – powiedział Roys. A jeśli się tak się nie stanie, będzie szansa na burze.

Podobnie jak w zeszłym roku, miasta na Bałkanach mogą spodziewać się większej liczby dni z temperaturą 32°C lub wyższej, w porównaniu ze średnią długoterminową. W 2021 r. w Bukareszcie w Rumunii odnotowano 35 dni, w których temperatura wynosiła 32 stopnie Celsjusza, co było wyższe od średniej, która wynosi 24 dni. Podobnie Ateny w Grecji zanotowały 67 dni z temperaturą co najmniej 32 stopni, znacznie powyżej średniej, wynoszącej 46 dni. W tym roku meteorolodzy AccuWeather przewidują, że temperatura wyniesie co najmniej 32 stopnie Celsjusza od 31 do 38 razy w Bukareszcie i od 55 do 63 razy w Atenach.

Upałom towarzyszyć będą zjawiska związane z suszą, chociaż prognozy wystąpienia niedoboru opadów i zagrożenia pożarowego w tym regionie Europy są nieco lepsze niż w porównaniu z 2021 rokiem.

W zeszłym roku pojawiły się obawy dotyczące braku wystarczającej ilości wody – powiedział Reppert. Rezerwuary wody są prawdopodobnie w trochę lepszym stanie niż w zeszłym roku.

W tym roku druga połowa lata prawdopodobnie przyniesie szansę na częstsze burze niż w pierwszej jego części. Jednak nie będą one na tyle rozległe, aby całkowicie zakończyć suszę.

Burze będą mieczem obosiecznym. Chociaż opady pomogą złagodzić niektóre obawy związane z suszą na Bałkanach, przyniosą ze sobą ryzyko ciężkich warunków pogodowych, w tym takich, które mogą uszkodzić uprawy pszenicy i kukurydzy w całym regionie. Roys ostrzegł również, że letnia pogoda może utrudnić uprawę warzyw.

Szlak niżowy w dużej mierze ominie północą Europę

Przewiduje się, że letnie upały w północnej Europie i na Wyspach Brytyjskich nie będą tak intensywne w porównaniu z południową Europą, ale ludzie od Paryża po Warszawę nadal będą musieli uważnie obserwować pogodę w nadchodzących miesiącach. Zeszłego lata, katastrofalna powódź w Belgii i Niemczech wywołana powolnym, ale dobrze uwodnionym niżem, została opisana jako jedna z najgorszych klęsk żywiołowych, jakich kiedykolwiek doświadczyła Europa. Powodzie zmyły całe budynki i spowodowały śmierć ponad 200 osób.

Podobnie jak na Półwyspie Bałkańskim, burze w północnej Europie pomogą złagodzić niektóre, ale nie wszystkie problemy związane z suszą.

Wiele wycieczek łodzią po rzece może napotkać komplikacje, ponieważ jeśli jest bardziej sucho, w rzekach będzie też mniej wody – dodał Roys.

Może to skomplikować letnie plany wypraw o tematyce wodnej, takich jak rejsy łodziami rzecznymi, w okresie, który może być najbardziej ruchliwym okresem wakacyjnym od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Środek lata będzie miał największy potencjał na gorące okresy w całym regionie, które mogą mieć wpływ na jedno z najbardziej znanych wydarzeń sportowych na świecie. Tour de France rozpocznie się w piątek 1 lipca i będzie kontynuowany do niedzieli 24 lipca, a Roys ostrzegł, że letni upał może sprawić, że będzie to „trudna trasa”. Słowo ostrzeżenia jest skierowane nie tylko do kolarzy, ale także do niezliczonych widzów, którzy ustawiają się na trasie wyścigu, aby kibicować kolarzom na zewnątrz w lipcową pogodę.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii wcześniej zrobi się ciepło

Letnia pogoda nie będzie się ociągać z przybyciem na Wyspy Brytyjskie, ale może to nie wskazywać na to, jak będzie wyglądał sezon w całym regionie.

Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby ciepło tego lata pojawiło się wcześnie, a następnie stałoby się bardziej huśtawką – wyjaśnił Roys.

Pierwsza połowa lata przyniesie największą szansę, aby temperatura w Londynie osiągnęła 32 stopnie Celsjusza. Zeszłego lata temperatura osiągnęła ten poziom tylko raz. W tym roku meteorolodzy AccuWeather przewidują jeden do trzech dni w Londynie z temperaturą równą lub powyżej 32 stopni, co jest typowe dla tego miasta.

Po cieple wczesnego lata nastąpi swoiste przeciąganie liny między ciepłymi okresami a intensywnymi opadami deszczu, szczególnie w Irlandii Północnej i Szkocji.

Wielu na tych obszarach uzna to za normalne lato pod względem opadów, ale każda kolejna fala ciepła może potencjalnie pobić rekordy – powiedział Roys.

Lato 2022. Prognoza sezonowa. Źródło: AccuWeather / opr. własne
Lato 2022. Prognoza sezonowa. Źródło: AccuWeather / opr. własne
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group