Artemis I wreszcie poleci w kosmos!Artemis I wreszcie poleci w kosmos!

Po wielu perturbacjach, opóźnieniach, problemach technicznych i po kilku próbach podejścia do “mokrego” testu, misja Artemis I nareszcie się odbędzie! Rakieta SLS wraz z kapsułą Orion poleci w kosmos w swój pierwszy, testowy lot! Kiedy to nastąpi? Czy będzie można śledzić transmisję na żywo?

NASA nie ma szczęścia do swoich nowych misji. Pierwotnie lot miał się odbyć już w 2018 roku, jednak kolejne problemy powodowały kolejne opóźnienia. Tak dotarliśmy aż do punktu w którym rakieta SLS jest gotowa do swojego pierwszego lotu w kosmos wraz ze statkiem Orion na szczycie. SLS powróci na ziemię, płonąc w atmosferze i rozbijając się w efekcie, natomiast Orion pozostanie przez jakiś czas na orbicie.

Lot ma na celu test w pełni operacyjnego statku Orion, a także test osłony termicznej statku podczas wchodzenia w atmosferę z prędkością 11 km/s. Będzie to także próba generalna dla samej rakiety nośnej, która w następnej misji ma polecieć z astronautami.

logo artemis I
Logo misji Artemis I

Artemis I. Znamy datę lotu !

NASA poinformowała, że pierwszy lot SLS ze statkiem Orion, Artemis I odbędzie się w poniedziałek, 29 sierpnia tego roku. Fani kosmicznych technologii, kosmosu, ale także oczy całego naukowego świata, zwrócone będą tego dnia na przylądek Canaveral na Florydzie. Artemis I wystartuje z kompleksu LC39B, który używany był do startów rakiet Satrun V oraz Promów Kosmicznych. Transmisja z tego wydarzenia odbędzie się na oficjalnym kalane NASA na YouTube. Rozpocznie się ona o godzinie 12:30 czasu Polskiego.

Celem programu Artemis jest powrót człowieka na Srebrny Glob. W późniejszym czasie miała by tam powstać stała ludzka baza, oraz stacja na jego orbicie, nazwana Lunar Gateway. Będzie to pierwszy krok w kierunku załogowych lotów na Marsa. Przynajmniej dla państwowych agencji kosmicznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czasie powstawania Lunar Gateway, statki Starship firmy SpaceX będą już leciały na Czerwoną Planetę wraz z astronautami.

Powrót na Księżyc

Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.

logo program artemis
Logo programu Artemis

Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu późnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX i będącej w przygotowaniach rakiety New Glenn firmy Blue Origin. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik w programie Artemis.

Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 ma być bezzałogowy i będzie próbą całego zestawu Orion i SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.

Grafika ilustracyjna: NASA /Keegan Barber / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group