Dynamiczny weekend - powódź błyskawiczna, liczne zalania i szkodyDynamiczny weekend - powódź błyskawiczna, liczne zalania i szkody

Jak przewidywaliśmy na łamach IncusMeteo, za nami dynamiczny weekend. W wyniku skumulowania się kilku czynników, w naszym kraju wystąpiły liczne, intensywne opady deszczu. Najgorsza sytuacja panowała i nadal panuje na południu – na Podhalu, w Małopolsce, na Opolszczyźnie a także miejscami na Dolnym Śląsku. Zalane zostały posesje, wzrosły stany rzek. Wystąpiła także powódź błyskawiczna.

Sieć Obserwatorów Burz ostrzegała przed intensywnymi opadami. Wspominaliśmy o nich także i my. Niestety, pogoda po raz kolejny pokazała, że potrafi być bardzo groźna i niebezpieczna. Trwa szacowanie strat. Straż Pożarna interweniowała ponad 1000 razy, usuwając skutki silnych opadów.

Tak wygląda suma opadów za sobotę i niedzielę:

Dane: IMGW-PIB

Powódź błyskawiczna w Małopolsce

Tragiczna dla wielu burza rozwinęła się w sobotnie popołudnie. Ze względu na swój charakter, intensywne opady przechodziły nad jednym miejscem przez dłuższy czas – wystąpiło zjawisko training storms. W krótkim czasie przy bardzo silnym opadzie, małe rzeki zmieniły się w rwące potoki, porywając za sobą piasek i kamienie. Biorąc pod uwagę panującą w kraju suszę, która dodatkowo sprawiła, że gleba nie była w stanie wchłonąć opadu, można się było niestety spodziewać tragicznych w sutkach efektów.

 

Jedną z najbardziej doświadczonych przez powódź błyskawiczną miejscowości jest Ratułów w Małopolsce. Straty liczone są już w milionach. Ich całkowite szacowanie potrwa jeszcze jakiś czas. Pierwsza pomoc finansowa, zgodnie z komunikatami przekazywanymi w mediach, powinna ruszyć jeszcze dziś, w poniedziałek 22 sierpnia.

Szkody na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku

Szkody nie ominęły Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Także tutaj pojawiły się liczne zalania i podtopienia. Najtrudniejsza sytuacja panuje jednak w rejonie Marcinowic. W sobotę spadło tam ponad 100 mm deszczu. Najwyższą sumę opadów zanotowano w Dzierżoniowie, aż 130 mm w ciągu doby.

Taka ilość wody to niemal miesięczna suma deszczu, która powinna spaść.

Zalań i szkód było więcej

Jak wspominamy wyżej, doświadczone były nie tylko południowe rejony. Trudna sytuacja panowała miejscami w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej czy na Kujawach. Tam także burze powstały na liniach zbieżności wiatru (konwergencja), były zasobne w wilgoć i przemieszczały się jedna za drugą nad jedną lokalizacją. To także doprowadziło do powstawania szkód.

W najbliższych dniach nadal miejscami będzie obficie padać. Tak wygląda prognoza dobowej sumy opadów deszczu, do wtorku, do godziny 8:00 :

prognoza opady deszczu suma 23 sierpnia 2022
Prognozowana suma opadów deszczu do wtorku, 23 sierpnia. Model: Swiss HD 4×4
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group