W nocy z niedzieli na poniedziałek (13/14.03.2022) nad Polską pojawiła się zorza polarna. Świetlny pokaz najlepiej było widać na północy kraju, jednak przez krótką chwilę zorza widoczna była nawet na Podkarpaciu. Istnieje szansa, że w najbliższych dniach ponownie to tajemnicze i rzadkie zjawisko będzie widoczne z terenów Polski.
Zorzę z terenu Polski można było obserwować już mniej więcej od godziny 23.30 w niedzielę. Miłośnicy astronomii mieli obawy, że w obserwacjach może przeszkodzić Księżyc, jednak mimo to udało im się wykonać wiele pięknych fotografii. To już kolejny raz w tym roku, kiedy zorzę można było zaobserwować na terytorium naszego kraju.
Zorza na zdjęciach
Zorza polarna widziana z okolic Piły minionej nocy autor Sławomir Nakoneczny. pic.twitter.com/YzrmZhZeLt
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) March 14, 2022
Zorza polarna widziana z Podkarpacia dziś po północy. Autor Andrzej Błoński Fotografia pasja która uzależnia. pic.twitter.com/Hg7x7QRVJP
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) March 14, 2022
Zorza polarna widziana z okolic Kutna minionej nocy autor Olęncki Krystian O.K. Fotografia. pic.twitter.com/3DS6WoaDKm
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) March 14, 2022
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna powstaje w efekcie oddziaływania na gazy w górnej atmosferze naładowanych protonów i elektronów, które docierają ze Słońca. Powodują one indukowanie prądu elektrycznego wśród gazów atmosferycznych na wysokości zazwyczaj między 90 a 150 km. Odpowiednio silne burze magnetyczne mogą jednak powodować świecenie gazu nawet do 300-1000 km nad powierzchnią planety. W miejscu przenikania pasów radiacyjnych (Van Allena) i górnej atmosfery ziemskiej następuje jonizacja (świecenie) tlenu, azotu i rzadziej wodoru lub helu. Powstaje wówczas wąski pas, zazwyczaj o szerokości 3-5 stopni, rozciągający się przeważnie 10-15 stopni od biegunów magnetycznych. Jeżeli zorza obserwowana jest na półkuli północnej, nazywana jest z łaciny Aurora borealis. Na półkuli południowej nosi nazwę Aurora australis.
Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!