Prognoza tygodniowa: 14-20.03.2022Prognoza tygodniowa: 14-20.03.2022

Połowa marca to dalsza kontynuacja wyżowej i pogodnej, a w wielu momentach tygodnia bezchmurna w całym kraju aura. Nie będziemy co prawda wolni od opadów, jednak te będą wręcz symboliczne. Po przejściu zatoki niżowej na początku tygodnia, pogoda ustabilizuje się, a silny wyż zapewni nam bardzo wysokie ciśnienie, nawet w okolicach 1050 hPa. Po szczegóły zapraszamy do naszej prognozy tygodniowej.

Poniedziałek zacznie się pogodnie w całym kraju. Z biegiem dnia przybędzie jednak chmur, głównie na zachodzie kraju, z których na Pomorzu Zachodnim może miejscami słabo popadać wieczorem i w nocy. Słaby deszcz może się także pojawić miejscami w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Na termometrach zanotujemy maksymalnie od 5-6 stopni na północnym wschodzie, przez 8-10 w pasie od Pomorza Gdańskiego, przez Ziemię Łódzką po Podkarpacie, do 12-13 stopni na południowym zachodzie. W nocy od 5-6 stopni na Nizinie Szczecińskiej, przez 0-2 w centrum i na południowym zachodzie, do -4 na krańcach wschodnich.

We wtorek po kilku dniach bezchmurnego nieba sytuacja nad Polską nieco się zmieni. Już od rana od zachodu napływać będzie strefa zachmurzenia, która do popołudnia swoim zasięgiem obejmie cały kraj z wyjątkiem krańców północno – wschodnich. Nie przyniesie ona jednak znacznych opadów – pojawić się może lokalnie przelotny deszcz (zwłaszcza w centrum kraju). W dalszym ciągu będzie jednak ciepło – na termometrach zobaczymy od około 8 stopni w okolicach Koszalina, Łodzi, Suwałk, Sztumu czy Giżycka do nawet 12-13 kresek powyżej zera na południowym – zachodzie kraju. Wiatr w dalszym ciągu nie będzie dawał się we znaki. W nocy nieco więcej opadów na południu kraju oraz na Lubelszczyźnie i Mazowszu. W górach śnieg. Termometry wskażą od -2 stopni na Suwalszczyźnie przez okolice zera na pozostałej części wschodniej Polski oraz w Świętokrzyskim. Na Pomorzu Zachodnim jedna kresek na plusie. Od 2 do 4 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze kraju.

W środę ponownie więcej rozpogodzeń – jednak w dalszym ciągu pojawiać się będą chmury. Może z nich również pokropić przelotny deszcz – zwłaszcza w południowej Polsce. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 9 stopni na wschodzie przez 10-11 w centrum oraz na wybrzeżu po ponowne 12 stopni na południowym – zachodzie kraju. Noc mroźna na wschód od linii Gdańsk – Bydgoszcz – Kalisz – Opole. Im dalej na wschód, tym zimniej [do -4 stopni Celsjusza]. Na zachodzie od 1 do 3 kresek powyżej zera. Bez opadów. Zachmurzenie pojawi się tylko na wybrzeżu zachodnim oraz lokalnie wzdłuż południowej granicy kraju.

Czwartek będzie kolejnym, pogodnym dniem w niemal całym kraju. W południowej części Polski pojawią się jednak lokalne chmury, a na zachodzie wystąpi niegroźne zachmurzenie piętra wysokiego. Poranek przyniesie głównie na południu, północy i zachodzie miejscami mgły. Dodatkowo rano możliwy będzie w Bieszczadach słaby śnieg. Noc ponownie będzie miejscami mglista, głównie na zachodzie. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 1-2 stopni na wschodzie, przez około 4-7 w pasie centralnym, po nawet 10-12 na zachodzie kraju. Lokalnie termometry mogą wskazać nawet do 14 stopni. W Tatrach i Bieszczadach całodobowy mróz. Noc mroźna w całej Polsce, ponownie im dalej na wschód, tym zimniej. Około zera termometry wskażą na północnym zachodzie, oraz na wybrzeżu, -2 na zachodzie, -4 w centrum, na wschodzie do -8 stopni. W Górach jeszcze zimniej.

Piątek będzie w większości wolny od niskich chmur, jednak niebo w wielu miejscach zdominują obłoki pięter średniego i wysokiego. Szczególnie dużo będzie ich na zachodzie kraju. Stopniowo chmury będą jednak zanikać i wieczór, oraz noc będą bezchmurne w praktycznie całym kraju. Lokalnie pojawią się jednak poranne i nocne mgły. Ponownie wystąpi silny kontrast temperatury – na wschodzie zanotujemy zaledwie 2-3 stopnie, z kolei na krańcach zachodnich termometry pokażą miejscami do 10 stopni, przeważnie będzie to jednak około 7-8 kresek na plusie. W Tatrach i Bieszczadach lekki mróz. Noc będzie ponownie mroźna w zdecydowanej większości kraju, jedynie w rejonie Trójmiasta i nad Zalewem Szczecińskim będzie nieco powyżej zera. W zachodniej połowie kraju zanotujemy około -2/-3 stopni, we wschodniej od -4 do -6 stopni. W Bieszczadach poniżej -10.

Sobota zapowiada się słonecznie i bezchmurnie w całym kraju, niewielkie zachmurzenie może pojawić się jedynie lokalnie i chwilowo. Ze względu na brak zachmurzenia, temperatura o poranku spadnie poniżej zera w na nizinach osiągnie od -1 do -3 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w górach, tam nawet 6 kresek poniżej zera. W ciągu dnia ociepli się, a termometry wskażą od 4 stopni na południowych wschodzie, przez 6 stopni w centrum, aż po 8-9 stopni na zachodzie. W górach, szczególnie w Karpatach może nadal utrzymywać się mróz.

Niedziela to kolejny dzień pełen słońca i bezchmurnego nieba. Podobnie jak w sobotę, powita nas mroźny poranek z temperaturą -2 stopnie Celsjusza w całym kraju. Cieplej będzie jedynie na Suwałkach i na wybrzeżu, gdzie termometry pokażą 0 stopni. Najchłodniej na południu kraju (-3 stopnie) i w górach, gdzie spodziewamy się nawet 4-6 kresek poniżej zera. W ciągu dnia, po raz kolejny spodziewamy się 6-7 stopni w całym kraju, miejscami temperatura może wzrosnąć nawet do 8 stopni. W górach będzie nieco chłodniej, od -2 do 4 stopni “na plusie”.

Prognoza tygodniowa: 14-20.03.2022
Prognoza tygodniowa: 14-20.03.2022
Prognozę przygotował zespół synoptyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna:  Jack BlueberryUnsplash.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group