wyż peter rekord ciśnieniaPotężny wyż Peter nad Europą. Czy padnie rekord ciśnienia?

Trwa kontynuacja dominacji wyżowej nad Europą. Obecnie Polska jest w zasięgu rozległego wyżu Oliver, jednak w kolejnych dniach połączy się z jeszcze silniejszym antycyklonem. Peter, bo takie imię otrzymał od Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD), może przynieść ciśnienie na poziomie morza o wartości ponad 1050 hPa. Tak wysokie wartości negatywnie będzie wpływać na samopoczucie. Najbardziej odczują to meteopaci.

Większość zimy w Polsce panowała pogoda niżowa. Stosunkowo ciepła i dość mokra aura, a także duża ilość chmur, dawały się we znaki mieszkańcom naszego kraju. Od dłuższego czasu panuje jednak zgoła odmienna sytuacja pogodowa. Pogodne wyże przynoszą sporo słońca w dzień a w nocy lokalne przymrozki. Przekłada się to jednak na pogarszającą się sytuację hydrologiczną. Miejscami od początku miesiąca spadło zaledwie kilka milimetrów deszczu.

Ile wyniesie ciśnienie w Europie?

Jak wynika z najnowszych (na dzień 16 marca) wyliczeń modeli pogodowych, najwyższe ciśnienie w Europie panować będzie w Szwecji. Tam barometry pokażą nawet 1052 hPa, choć lokalnie ciśnienie może być jeszcze wyższe. Blokada wyżowa sprawi, że w najbliższym czasie opady w ogóle się nie pojawią, lub będą symboliczne. Te z kolei występują na południu kontynentu, gdzie blokada nie jest tak silna i pojawiają się niże. Dodatkowo do Europy napływać będzie w sporych ilościach pył saharyjski.

ciśnienie w europie 19.03.2022
Prognozowane ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza w sobotę, 19.03.2022. Model: ECMWF, źródło: meteologix.com

Co się wydarzy w Polsce?

Najwyższe w ostatnim czasie ciśnienie atmosferyczne w naszym kraju odnotujemy w sobotę, 19 marca. Barometry pokażą do 1044 hPa – 1046 hPa na południu Polski, 1046 hPa – 1048 hPa w Warszawie, do nawet 1050 hPa nad samym morzem. W niedzielę ciśnienie powinno się obniżyć. Wyraźnie spadać zacznie prawdopodobnie dopiero w przyszłym tygodniu. Z tego względu nigdzie nie będzie padać, nie spodziewamy się też silnego wiatru.

ciśnienie w polsce 19.03.2022
Prognozowane ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza w sobotę, 19.03.2022. Model: ECMWF, źródło: windy,com

Czy padnie rekord ciśnienia atmosferycznego w Polsce?

Aktualny rekord wysokości ciśnienia w Polsce wynosi 1054 hPa. Padł on 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Analizując poszczególne prognozy modeli numerycznych niemal jednoznacznie wskazują, że rekord ten pozostanie nienaruszony. Pomimo iż potężny wyż Peter zdominuje Europę, ciśnienie w naszym kraju będzie o kilka hektopaskali niższe od wspomnianego rekordu z lat 90.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group