Czeka nas kolejna zmiana w pogodzie. Ledwo kilka dni temu mieliśmy iście wiosenne temperatury, a już można zadawać pytanie, na jak długo wróci zima. Wiele wskazuje na to, że już jutro (4.03) na południu kraju mogą pojawić się opady śniegu. Padać może też w piątek (5.03). Jak długo utrzymają się takie warunki ?
O temperaturach powyżej 15 stopni Celsjusza możemy na razie zapomnieć. Zaczął się marzec, a idąc za znanym polskim porzekadłem – “w marcu jak w garncu”, czeka nas mieszanina różnych warunków pogodowych. W czwartek temperatura spadnie z około 12- 13 stopni na południu do zaledwie 2- 3 kresek powyżej zera w piątek. Jest to typowe dla okresu przejściowego – przedwiośnia. Nie będzie to kolejny medialny atak “bestii ze wschodu”, ani nawet “atak zimy”. Choć mało przyjemny dla ciepłolubnej części społeczeństwa, jest to kompletnie normalny dla marca i przynajmniej pierwszej połowy kwietnia.
Kraj podzielony termicznie
W czwartek Polska podzielona będzie na chłodną północ i ciepłe południe. Zmiana tego stanu zacznie się już w ciągu dnia. Z biegiem doby strefa zachmurzenia przesuwać się będzie z północy na południe. Na Pomorzu spodziewamy się niewielkich opadów śniegu związanych z efektem Bałtyku. Na południu z kolei początkowo padać będzie dość intensywny deszcz. W nocy opady deszczu zamienią się w marznące opady mieszane oraz samego śniegu.
Szybko zacznie też spadać temperatura. O ile w najcieplejszym momencie dnia na południu będzie nawet 13 stopni, tak na północy temperatury nie przekroczą maksymalnie 2- 3 stopni. Nocą na północy chwyci mróz, na południu zaś będzie do 2 stopni na plusie. Na drogach będzie ślisko, dodatkowo mogą pojawić się mgły.
Duże ochłodzenie i opady śniegu
W piątek zimno będzie już w całej Polsce. Na południu i na północy możliwe będą opady śniegu, śniegu z deszczem, a lokalnie deszczu. Po południu pojawi się szansa na przejaśnienia, a zza chmur wyjrzy słońce. Najwyższe wartości temperatury zobaczą mieszkańcy Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski – do 4 stopni powyżej zera. Na północy termometry pokażą do 2 stopni, podobnie na wschodzie. Na południu, szczególnie w górach możliwy mróz. Tam także widoczny będzie przyrost pokrywy śnieżnej.
Analizując bieżące (3.03) dane z modeli prognostycznych łatwo dostrzec utrzymujący się spływ chłodniejszej masy powietrza. Wstępnie można powiedzieć, że wyższe wartości temperatury powrócą w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Jak zawsze warto dodać, że może to ulec zmianie. Na ten moment o prawdziwym, wiosennym cieple możemy jednak zapomnieć.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!