Zmiana w pogodzie. Czy zima wróci na długo ?Zmiana w pogodzie. Czy zima wróci na długo ?

Czeka nas kolejna zmiana w pogodzie. Ledwo kilka dni temu mieliśmy iście wiosenne temperatury, a już można zadawać pytanie, na jak długo wróci zima. Wiele wskazuje na to, że już jutro (4.03) na południu kraju mogą pojawić się opady śniegu. Padać może też w piątek (5.03). Jak długo utrzymają się takie warunki ?

O temperaturach powyżej 15 stopni Celsjusza możemy na razie zapomnieć. Zaczął się marzec, a idąc za znanym polskim porzekadłem – “w marcu jak w garncu”, czeka nas mieszanina różnych warunków pogodowych. W czwartek temperatura spadnie z około 12- 13 stopni na południu do zaledwie 2- 3 kresek powyżej zera w piątek. Jest to typowe dla okresu przejściowego – przedwiośnia. Nie będzie to kolejny medialny atak “bestii ze wschodu”, ani nawet “atak zimy”. Choć mało przyjemny dla ciepłolubnej części społeczeństwa, jest to kompletnie normalny dla marca i przynajmniej pierwszej połowy kwietnia.

Kraj podzielony termicznie

W czwartek Polska podzielona będzie na chłodną północ i ciepłe południe. Zmiana tego stanu zacznie się już w ciągu dnia. Z biegiem doby strefa zachmurzenia przesuwać się będzie z północy na południe. Na Pomorzu spodziewamy się niewielkich opadów śniegu związanych z efektem Bałtyku. Na południu z kolei początkowo padać będzie dość intensywny deszcz. W nocy opady deszczu zamienią się w marznące opady mieszane oraz samego śniegu.

Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek, 4 marca 2021. Model: GFS
Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek, 4 marca 2021 r. Model: GFS

Szybko zacznie też spadać temperatura. O ile w najcieplejszym momencie dnia na południu będzie nawet 13 stopni, tak na północy temperatury nie przekroczą maksymalnie 2- 3 stopni. Nocą na północy chwyci mróz, na południu zaś będzie do 2 stopni na plusie. Na drogach będzie ślisko, dodatkowo mogą pojawić się mgły.

Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 4 marca 2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 4 marca 2021 r. Model: GFS

Duże ochłodzenie i opady śniegu

W piątek zimno będzie już w całej Polsce. Na południu i na północy możliwe będą opady śniegu, śniegu z deszczem, a lokalnie deszczu. Po południu pojawi się szansa na przejaśnienia, a zza chmur wyjrzy słońce. Najwyższe wartości temperatury zobaczą mieszkańcy Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski – do 4 stopni powyżej zera. Na północy termometry pokażą do 2 stopni, podobnie na wschodzie. Na południu, szczególnie w górach możliwy mróz. Tam także widoczny będzie przyrost pokrywy śnieżnej.

Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 5 marca 2021 r. Model: GFS
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 5 marca 2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w piątek, 5 marca 2021 r. Model: GFS. Zmiana w pogodzie
Prognozowana temperatura maksymalna w piątek, 5 marca 2021 r. Model: GFS

Analizując bieżące (3.03) dane z modeli prognostycznych łatwo dostrzec utrzymujący się spływ chłodniejszej masy powietrza. Wstępnie można powiedzieć, że wyższe wartości temperatury powrócą w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Jak zawsze warto dodać, że może to ulec zmianie. Na ten moment o prawdziwym, wiosennym cieple możemy jednak zapomnieć.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group