Pierwszy tydzień marca będzie chłodniejszy niż końcówka lutego. Ogólnie dominować będzie wyżowa aura z umiarkowanymi temperaturami w dzień i chłodnymi nocami. Mimo licznych rozpogodzeń, nocami spodziewać się można mgieł. Okresami pojawią się także przymrozki. Słowem, spokojne wyżowe przedwiośnie. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego 56. wydania prognozy tygodniowej. Dokładnie rok temu na naszej stronie ukazała się pierwsza tygodniówka.

Poniedziałek od rana przywita nas pochmurnym niebem oraz zamgleniami na północy kraju. Z chmur tych jednak nie będzie padać – niewielkie opady możliwe będą nad ranem tylko na Podhalu. W całym kraju nadal ciepło – od 6 do 8 stopni Celsjusza. Chłodniej tylko na obszarach podgórskich do 4 kreski powyżej zera. W ciągu dnia mocniej powieje tylko na Pomorzu – do 65 km/h. W nocy już bez chmur, a temperatury od -1 do 3 stopni Celsjusza. Przymrozki możliwe głównie na południowym – zachodzie Polski. Ze względu na pojawiające się mgły temperatury te spowodują, że lokalnie może być ślisko.

We wtorek niemal w całym kraju panować będzie słoneczna pogoda. Niewielkie zachmurzenie pojawi się na północnym- wschodzie i północy kraju. Nigdzie nie będzie też padać. We wschodniej połowie Polski powieje nieco silniejszy wiatr, osiągający w porywach 60 – 65 km/h. Na termometrach zobaczymy 6-7 stopni na północy, 9-10 w Centrum, 13 stopni na południowym- wschodzie oraz od 7 do 10 stopni na południowym- wschodzie. Pojawią się też lokalne mgły i zamglenia mocno ograniczające widoczność na drodze. W nocy, szczególnie na południu możliwe są przymrozki.

Środa zapowiada się na ogół pogodnie. Nad ranem wystąpi wzrost zachmurzenia, wraz z pojawieniem się mgieł. Te jednak po południu będą odpuszczać i w większości kraju spodziewamy się dość dobrej, wolnej od opadów aury. W nocy jednak ponownie się zachmurzy, najpierw na północy kraju. Miejscami mogą wystąpić słabe, przelotne, nocne opady mieszane lub samego deszczu. Termometry wskażą maksymalnie od 3-4 stopni na Warmii, Mazurach i Mazowszu, oraz na krańcach wschodnich, przez 6 na Podlasiu, w centrum i na Pomorzu, po 8-10 na południu i zachodzie, a na Dolnym Śląsku nawet do 13 kresek. W nocy od -1 na Podlasiu do 6 stopni na Dolnym Śląsku.

W czwartak wzrośnie ilość zachmurzenia. Na południu kraju możliwe będą opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem. Najchłodniej będzie na północy, gdzie na termometrach pokaże się maksymalnie 2 stopnie powyżej zera. Im dalej na południe, tym cieplej. W centralnej części Polski termometry pokażą maksymalnie 8 stopni Celsjusza. Na Opolszczyźnie temperatura poszybuje nawet do 13 stopni. W nocy z czwartku na piątek. Na południu nadal możliwe będą opady mieszane. Na termometrach od 0 stopni na Wybrzeżu po 5 stopni na południu Polski.

Piątek będzie chłodniejszy. W niemal całym kraju temperatury oscylować będą w przedziale od 1 do 3 stopni. Jedynie na Podkarpaciu słupki rtęci mogą poszybować do 4 stopni Celsjusza. Spodziewamy się także opadów deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Sytuacja na drogach może być groźna. Nocą chwyci mróz, a mokre jezdnie i chodniki zrobią się śliskie. Na termometrach zobaczymy od -1 stopnia Celsjusza na Pomorzu po – 4 stopnie na Podkarpaciu.

Pierwszy dzień weekendu upłynie pod znakiem zmiennego zachmurzenia. Początkowo pochmurno będzie niemal w całym kraju. Z biegiem dnia będzie ono stopniowo zanikać i zostanie jedynie na krańcach południowych. Tam też możliwe będą przelotne opady śniegu. Będzie chłodno. W najcieplejszym momencie dnia na zachodzie termometry pokażą do 4 kresek powyżej zera. W zdecydowanej większości kraju temperatura oscylować będzie w okolicach 1 stopnia Celsjusza. Niewielki mróz pojawi się z kolei na wschodzie i południowym- wschodzie kraju. Nocą ujemne temperatury wystąpią w całym kraju. Nie można wykluczyć pojawienia się lokalnych mgieł osadzających szadź.

W niedzielę niemal cały dzień panować będzie słoneczna pogoda. Po południu od północy nasuwać się zacznie zachmurzenie, które do wieczora ogarnie północ i wschód Polski. Nigdzie nie spodziewamy się opadów. Będzie też nieco cieplej niż w sobotę. Najwyższe wartości ponownie zagoszczą na zachodzie, do 5 stopni na plusie. W Centrum i na północy na termometrach do 4 kresek powyżej zera. Im dalej na wschód, tym chłodniej. Tam termometry pokażą od 0 stopni w Bieszczadach po 3 stopnie na północnym – wschodzie Polski. Nieco silniej powieje na Wybrzeżu i na Mazurach. W nocy nie powinno padać. Najcieplej będzie na Wybrzeżu. Im dalej na południe, tym zimniej. W Tatrach temperatura może spaść nawet do – 10 stopni Celsjusza.

Prognozę przygotował zespół synoptyczny Sieci Obserwatorów Burz

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group