Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki ?Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki ?

Jak co roku, już niebawem przestawimy zegarki – czeka nas kolejna zmiana czasu. Pomimo tego, że politycy i eksperci od lat dyskutują o porzuceniu tej czynności to w dalszym ciągu musimy to robić. Póki nie zostaną wprowadzone konkretne zmiany w prawie, nadal zmuszeni będziemy dwa razy w roku do cofania i przestawiania do przodu wskazówek w naszych zegarkach. 

Zmiana czasu występuje w Polsce dwa razy w roku – w ostatni weekend marca i października. Na zimowy zmiana nastąpi w nocy z 24 na 25 października. Cofamy wtedy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00. Duża część nowoczesnych sprzętów sama w odpowiednim momencie przestawi czas na aktualny. Czas zimowy, czyli właściwy słonecznie dla naszej strefy czasowej, oznaczony jest jako czas środkowoeuropejski – CET i wyprzedza czas uniwersalny (UTC) o jedną godzinę. Czas letni (CEST) wyprzedza czas UTC o 2 godziny. W przeciwieństwie do innych stref czasowych, w czasie uniwersalnym nie stosuje się czasu letniego i zimowego. Ułatwia to obserwacje meteorologiczne, operacje lotnicze, czy pomiary astronomiczne.

Czy zmieniamy czas po raz ostatni?

Pierwsze ankiet przeprowadzono w Unii Europejskiej jeszcze w 2018 roku. Wynik był jednoznaczny – większość odpowiadających było za zniesieniem obowiązku zmiany czasu. Dopiero w marcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął uchwałę znoszącą czas zimowy. Oznacza to, że od momentu wprowadzenia tego w życie w Polsce obowiązywać będzie na stałe czas letni. Do tej pory Rząd nie podjął ostatecznej decyzji. Obowiązuje rozporządzenie Premiera o stosowaniu czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Polacy za zniesieniem zmiany czasu

Z przeprowadzonych w naszym kraju konsultacji jasno wynika, że nie chcemy więcej przestawiać zegarków. Aż 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, żeby znieść obowiązkowe przestawianie czasu. Podobnego zdania są mieszkańcy Unii Europejskiej. Ciekawostką jest też fakt, że w przypadku pozostawienia czasu letniego, zimą jasno robić się będzie dopiero po godzinie 8. Z drugiej strony, słońce zachodziło by później. Czy w końcu się tego doczekamy? Czas pokaże.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group