Zanikające opady śniegu, przejaśnienia i silny mróz. Prognoza na weekendZanikające opady śniegu, przejaśnienia i silny mróz. Prognoza na weekendZanikające opady śniegu, przejaśnienia i silny mróz. Prognoza na weekend

Trzeci weekend grudnia przyniesie zanikające opady śniegu, lokalne przejaśnienia, ale także i silny mróz. Najwyższych spadków temperatury spodziewamy się na południu oraz na południowym wschodzie. Temperatura będzie mogła spaść do -18 / -20 stopni Celsjusza. Możliwe jednak że lokalnie, zwłaszcza w mrozowiskach, będzie jeszcze zimniej. Gdzie spodziewamy się opadów? Gdzie dokładnie wystąpi najsilniejszy mróz? Wyjaśniamy w naszej cotygodniowej prognozie na weekend. 

Mijający tydzień był dynamiczny. W odróżnieniu od poprzednich lat, pojawiło się zdecydowanie więcej opadów śniegu. W niektórych miejscach leży ponad 30 cm białego puchu, a kolejne opady wkroczyły już do Polski. Notowane były także silne mrozy, jedne z największych w ostatnich latach. Nocami temperatura osiągała nawet -20 stopni Celsjusza. Weekend będzie także mroźny, zwłaszcza w Polsce południowej i południowo wschodniej.

Zanikające opady śniegu

Po piątkowych opadach śniegu, w sobotę pojawi się kolejna ich porcja. Będą one jednak słabsze, występujące na nieco mniejszym obszarze Polski. Ponownie skupią się jednak na południowej i południowo- wschodniej Polsce. Będzie mogło tam spaść do 10 cm świeżego śniegu. Może to powodować koleje utrudnienia. Powinny być one jednak mniej dokuczliwe niż w piątek. Po południu zdecydowana większość opadów śniegu będzie już poza Polską. W centrum i na północy, a miejscami także na Dolnym Śląsku, mogą pojawiać się przejaśnienia. Nocą już bez opadów, ale nadal z szansą na punktowe rozpogodzenia.

zachmurzenie opady sobota 17 grudnia 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 17 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach w ciągu dnia praktycznie wszędzie zobaczymy ujemne wartości temperatury. Najchłodniej będzie na Warmii i Mazurach oraz częściowo na Podlasiu. Tam termometry pokażą nawet -10 stopni Celsjusza. Na południowym- wschodzie będzie nieznacznie cieplej, do -6 stopni. W centrum i w Tatrach termometry pokażą około -8 stopni a na zachodzie, połuniowym- zachodzie i północy od 4 do 6 kresek poniżej zera. Najcieplej będzie na północy Wielkopolski, w części Kujaw i Pomorza Zachodniego. Tam temperatura może nieznacznie zbliżyć się do zera. W nocy silny mróz panować będzie na południu Polski, a także na południowym- wschodzie kraju. Tu termometry pokażą od -10 do nawet -15 /-16 stopni. Nie wykluczone, że jak w minionych dniach faktyczna temperatura będzie niższa. Na pozostałym obszarze Polski zobaczymy od -6 do -4 stopni Celsjusza.

temperatura sobota 17 grudnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 17 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Przejaśnienia i silny mróz

W niedzielę pogodę w Polsce kształtować będzie już układ wysokiego ciśnienia. Przyniesie on zdecydowanie więcej przejaśnień. Nie spodziewamy się nigdzie opadów. Nieco silniej może powiać na północy Polski. Na Wybrzeżu wiatr w porywach osiągnie około 60 km/h. Pod wieczór centrum wyżu przesunie się dalej na wschód, a od zachodu ponownie napłynie więcej chmur. Dzień będzie więc można wykorzystać na spacery. Nocą bez opadów z rosnącym zachmurzeniem.

zachmurzenie i opady niedziela 18 grudnia
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 18 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Niedziela także będzie mroźna. Na wschodzie termometry pokażą do -10 stopni Celsjusza, na południu od -6 do -8 stopni, w centrum i na zachodzie do -4 stopni. Na północy termometry także będą mogły pokazać do -6 stopni Celsjusza. W nocy będzie zdecydowanie zimniej. Na zachodzie termometry pokażą do -4 / -6 stopni, na północy do -8, na wschodzie od -8 do -10 a w centrum od -10 do -12 stopni. Najzimniej będzie w województwach śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. Tu termometry pokażą od -12 / -14 do nawet -18 / -20 stopni Celsjusza. Niska temperatura będzie się mogła przyczynić do przerw w dostawach prądu czy problemów komunikacyjnych.

temperatura niedziela 18 grudnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 18 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group