Kolejne śnieżyce pojawią się w Polsce. Lokalnie może spaść 10-15 cm śnieguKolejne śnieżyce pojawią się w Polsce. Lokalnie może spaść 10-15 cm śniegu

W piątek rano w Polsce pojawią się kolejne śnieżyce. Intensywne opady śniegu, a na południowym- wschodzie opady deszczu ze śniegiem i deszczu związane będą z kolejnym układem niskiego ciśnienia. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich przypadkach, niż wędrować będzie od południowego- zachodu na północny- wschód. Spodziewane są kolejne utrudnienia drogowe czy przerwy w dostawach prądu. Gdzie śniegu będzie najwięcej? Wyjaśniamy w naszej najnowszej prognozie.

To kolejny w ostatnim czasie zasobny w wilgoć niż. Przebędzie on podobną trasę jak ostatni “śnieżny niż” Brygida. Także tym razem spodziewamy się dużej ilości śniegu, a na południowym- wschodzie opadów śniegu z deszczem i być może samego deszczu. Nie wykluczone, że opady będą miały charakter marznący. IMGW już teraz planuje wydać odpowiednie ostrzeżenia pogodowe.

Kolejne śnieżyce w Polsce

Wraz z wkroczeniem do Polski w piątkowy wczesny poranek niżu, oraz powiązanych z nim frontem atmosferycznym, pojawią się też intensywne opady – zarówno śniegu jak i śniegu z deszczem i być może także samego deszczu. Na krańcach południowo- wschodnich, gdzie za sprawą frontu dotrze cieplejsza masa powietrza, będzie największa szansa na opady deszczu. Te z kolei mogą mieć charakter marznący, prowadzący do powstawania gołoledzi. Także ze względu na silny opad śniegu spodziewamy się trudnych warunków drogowych, możliwych przerw w dostawach prądu, czy licznych opóźnień w kursowaniu komunikacji miejskiej i kolei. Lotniska we Wrocławiu, Katowicach czy Krakowie i Rzeszowie mogą czasowo zawiesić operacje lotnicze. Już teraz apelujemy o rozwagę i kolejny raz o zmianę opon na zimowe, co może okazać się kluczowe w zachowaniu bezpieczeństwa na drogach.

opady śniegu piątek 16 grudnia ecmwf
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 16 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
opady śniegu piątek 16 grudnia gfs
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 16 grudnia 2022 r. Model: GFS

Może spaść 10-15 cm świeżego śniegu

Jak wynika z wyliczeń modeli pogodowych, możemy się spodziewać kolejnego przyrostu pokrywy śnieżnej. Niż przejdzie podobną trasą jak wspominany cyklon Brygida. Najwięcej śniegu oraz śniegu z deszczem i śniegu spadnie na południu i południowym- wschodzie Polski.

Taką ilość pokrywy śnieżnej sugerują modele pogodowe na koniec dnia w piątek, 16 grudnia:

pokrywa śnieżna piątek 16 grudnia
Prognozowana pokrywa śnieżna w piątek 16 grudnia. Model: ECMWF
pokrywa śnieżna piątek 16 grudnia
Prognozowana pokrywa śnieżna w piątek 16 grudnia. Model: GFS

W weekend z kolei spodziewamy się silnego mrozu. Na południu kraju lokalnie może być nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Więcej szczegółów, oraz odpowiednie ostrzeżenia pojawią się w najbliższym czasie na łamach IncusMeteo. W przyszłym tygodniu spróbujemy także przedstawić wstępną prognozę pogody na Boże Narodzenie 2022.

Zachęcamy także do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group