Za nami mroźna noc. Termometry w Poroninie pokazały niemal -21 stopni Celsjusza. W wielu regionach Polski południowej i południowo- wschodniej temperatura spadła poniżej -15 stopni Celsjusza. Odpowiedzialne za to były między innymi arktyczna masa powietrza, czy lokalne przejaśnienia. Wydane wczoraj alerty pogodowe przed silnym mrozem okazały się być trafne. Póki co nie ma informacji o ofiarach mroźnej nocy. 

Arktyczna masa powietrza, która nadal spływa do naszego kraju sprawia, że obecnie (środa, 14 grudnia, godzina 18:00) temperatury w kraju wynoszą miejscami nawet -8 / -10 stopni Celsjusza. Już kilka dni temu informowaliśmy o tym, że występować będzie całodobowy mróz. IMGW wydało już kolejne ostrzeżenia pogodowe na najbliższą noc, głównie w Polsce północnej i północno- wschodniej.

W Poroninie było niemal -21 stopni

Zgodnie z tym o czym informowaliśmy, miniona noc w Polsce była mroźna. Na stacji należącej do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) znajdującej się w Poroninie (woj. małopolskie) zanotowano -20,4 stopnia Celsjusza. Regionem z najniższą temperaturą okazały się województwa świętokrzyskie i lubelskie oraz obszary górskie. W wielu miejscach temperatura była niższa niż -15 stopni Celsjusza.

Jeszcze niższą temperaturę notowano 5 cm nad gruntem. Na tej wysokości termometry w Lublinie pokazały -24 stopnie, a w kilku innych miastach takich jak Łódź, Jelenia Góra czy Kielce -21 stopni Celsjusza.

Kolejna mroźna noc przed nami

W północnej części kraju w ciągu najbliższej nocy termometry będą mogły pokazać poniżej -10 stopni. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że ostatecznie temperatura wyniesie nawet -12 stopni, a punktowo jeszcze mniej, szczególnie w przypadku wystąpienia rozpogodzeń. W tym samym czasie na krańcach południowo- wschodnich na termometrach zobaczymy okolicę 0 stopni Celsjusza.

mróz noc 15 grudnia
Prognozowana temperatura w nocy z 14/15 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group