Odwilż nadchodzi do Polski. Od wtorku dodatnie temperaturyOdwilż nadchodzi do Polski. Od wtorku dodatnie temperatury

Zimowa aura nadal obecna jest za naszymi oknami. Nie da się jednak ukryć, że do Polski nadchodzi odwilż. Początkowo tylko na zachodzie, jednak już we wtorek obecna niemal w całym kraju. Termometry będą w ciągu dnia wskazywać 4-6 stopni Celsjusza. Gdzie będzie najwyższa temperatura? Sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Śnieg za oknami obecny jest w prawie całym kraju. Najniższa pokrywa śnieżna lub jej brak występują w Wielkopolsce czy w części Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. Wraz ze wzrostem temperatury rozpoczną się roztopy, a pokrywa śnieżna dość szybko będzie zanikać. Najdłużej śnieg utrzyma się na południowym- wschodzie Polski, gdzie jest go najwięcej.

Odwilż nadchodzi do Polski

W poniedziałek, wraz z dotarciem do Polski cieplejszej masy powietrza, rozpocznie się odwilż. Początkowo wystąpi jedynie na zachodzie, jednak już we wtorek obecna będzie w prawie całym kraju. Do naszego kraju dotrą też opady deszczu, miejscami intensywne. W kolejnych dniach termometry pokazywać będą nawet 6 stopni powyżej zera, a mróz w nocy występować będzie na południu i południowym- wschodzie. Nie powinien być jednak zbyt silny. Tak prezentują się wyliczenia modeli pogodowych GFS i ECMWF na wtorek:

odwilż wtorek gfs
Prognozowana temperatura we wtorek, 20 grudnia 2022 r. Model: GFS
odwilż wtorek ecmwf
Prognozowana temperatura we wtorek, 20 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Co ze Świętami Bożego Narodzenia ?

Mimo że wcześniejsze wyliczenia modeli pogodowych wskazywały na szansę na mroźne Boże Narodzenie i opady śniegu, tak teraz wiele wskazuje na to, że czekają nas bardzo ciepłe (jak na tę porę roku) święta. Obecne prognozy sugerują nawet 10-12 stopni na zachodzie i południowym- zachodzie Polski. Do tego możliwe będą opady deszczu. Jest jednak jeszcze za wcześnie na stwierdzenie z całą pewnością jaką temperaturę będziemy mieli w święta. Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie pojawi się na łamach IncusMeteo w poniedziałek.

Tak na ten moment (sobota, 17 grudnia) prezentują się wstępne wyliczenia modeli pogodowych na Wigilię 2022:

wigilia odwilż
Prognozowana temperatura maksymalna w Wigilię, 24 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
odwilż wigilia
Prognozowana temperatura maksymalna w Wigilię, 24 grudnia 2022 r. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. włane
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group