pierwszy mróz

Zeszła noc (17/18.09) okazała się chłodniejsza niż wskazywały na to prognozy. Poza przymrozkami w wielu miejscach zachodniej i południowej Polski, lokalnie wystąpił pierwszy mróz od niemal pół roku! Portal Meteoprognoza zebrał dane pomiarowe i przedstawił je na mapie temperatur w Polsce.

Za nami pierwsza tak chłodna noc od maja. W wielu regonach kraju zanotowane zostały przymrozki, a miejscami nawet pierwszy mróz w tym półroczu! Choć z dnia na dzień będzie coraz cieplej, to jeszcze czeka nas kilka zimnych, miejscami przymrozkowych nocy. Najchłodniejsza z nich wystąpiła z 18. na 19. września (czwartek/piątek) i przyniosła miejscami temperatury około -0,5 stopnia. To najniższe wartości na nizinach zanotowane od połowy maja, czyli od Zimnych Ogrodników.

Pierwszy mróz tej jesieni

Zgodnie z prognozą, mamy za sobą pierwsza z zimnych i miejscami przymrozkowych nocy. Było jednak nieco chłodniej niż wskazywały na to środowe prognozy. Na termometrach w wielu miejscach zachodniej i południowej Polski zanotowano mniej niż 5 stopni. Jednak nawet w centrum, czy na północy kraju termometry miejscami pokazały poniżej 5 kresek na wysokości 2 metrów. Przy bezchmurnym niebie, braku wiatru i mgieł taka temperatura pozwala już na pojawienie się przymrozków, czyli przygruntowego mrozu. Tak też było w wielu miejscach w województwach zachodnich i południowych. Lokalne przymrozki wystąpiły także na Kaszubach, Kujawach, Kociewiu, Ziemi Łódzkiej, czy na Warmii.

Warte odnotowania są jednak pierwsze mrozy, które zanotowano na standardowej dla pomiarów meteorologicznych wysokości 2 metrów. Według danych IMGW, przetworzonych przez portal Meteoprognoza, temperatury poniżej zera wystąpiły nad ranem w piątek (18.09) na Pomorzu Zachodnim, na zachodzie Wielkopolski, przy trójgraniczu województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego, oraz lokalnie w rejonie Radomska i Włoszczowy. Blisko mrozu było także na Kielecczyźnie, północnym zachodzie województwa podkarpackiego, miejscami w głębi Kaszub i na Wysoczyźnie Elbląskiej. Słabe mrozy wystąpiły także w górach, między innymi w Jakuszycach, czy na Kasprowym Wierchu.

Kolejne noce nieco cieplejsze

Najbliższa noc (18/19.09) przyniesie już lekkie ocieplenie na zachodzie. Mimo tego nadal lokalnie temperatura może spaść poniżej 5 stopni, a w wielu miejscach prognozujemy przymrozki. Chłodniej zrobi się także na wschodzie, głównie na Podlasiu, Mazurach i Mazowszu, gdzie również może chwycić słaby mróz. Również Podkarpacie, Małopolska, Lubelszczyzna i Kielecczyzna powinny się szykować na zimną noc. Nieco cieplej będzie już w centrum i na północy. Zachód kraju miejscami zobaczy nawet koło 7-8 stopni, głównie na Nizinie Szczecińskiej.

W nocy z soboty na niedzielę (19/20.09) niskie temperatury, miejscami także słabe mrozy i przymrozki, mogą wystąpić głównie w pasie od Kujaw po Lubelszczyznę. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Podlasiu, oraz na południowym zachodzie termometry w najchłodniejszym momencie nocy wskażą około 8-10 stopni. Dobę później już niemal wszędzie temperatura wyniesie nie mniej niż 5 stopni. Również dni będą coraz cieplejsze – w sobotę do 21, w niedzielę do nawet 24 stopni. Od poniedziałku niemal wszędzie zanotujemy ponad 20 kresek.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group