przymrozki

Ciepłe oblicze jesieni w pełni! Niestety już w czwartek zacznie się krótkie, ale silne ochłodzenie. Temperatura spadnie z dnia na dzień o ponad 15 stopni. Pojawią się też pierwsze tej jesieni przymrozki na nizinach. I to nie tylko w mrozowiskach!

Choć aura na to nie wskazuje, w nocy ze środy na czwartek (16/17.09) czeka nas drastyczna zmiana aury. W miejsce lokalnie ponad 30 stopni zrobi się zaledwie 20. Na przeważającym obszarze Polski termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą nie więcej niż 16-18 stopni. Do tego silny wiatr, szczególnie na północy, który spotęguje odczucie chłodu. Na wybrzeżu może z kolei pojawić się cofka. Do tego dojdą pierwsze tej jesieni przymrozki na nizinach.

Pierwsze, jesienne przymrozki

Aktualne prognozy numeryczne wskazują na wędrówkę frontu chłodnego, związanego z zazębiającym się systemem układów barycznych na północy kontynentu. Z jednej strony mamy niż ulokowany nad Zatoką Botnicką, a z drugiej wyż nad Szetlandami. Taka sytuacja baryczna sprawia, że z północy napływa strumień chłodnego powietrza. I tak też będzie od nocy ze środy na czwartek, początkowo na północy Polski. Niż stopniowo będzie przemieszczać się ku Zatoce Fińskiej i Rosji. Z kolei wyż wstąpi w czwartek nad Skandynawię. Wzrośnie też różnica ciśnień pomiędzy układami, co spowoduje zwiększenie się prędkości wiatru.

Prognozowana sytuacja baryczna w czwartek, 17. września. Źródło: KNMI

Napływająca z północy chłodna masa polarnomorska o genezie arktycznej zacznie napływać najpierw na wybrzeżu jeszcze w środę wieczorem. Stopniowo front będzie przemieszczał się w głąb kraju, niosąc zachmurzenie i miejscami słabe, przelotne opady. Noc ze środy na czwartek będzie jeszcze w miarę ciepła, z temperaturami rzędu 12-20 stopni. Im dalej na południe, tym cieplej. W czwartek ochłodzenie sięgnie jednak całego kraju i jedynie na południowym wschodzie zanotujemy ponad 22 stopnie. Na pozostałym obszarze będzie to przeważnie między 16 a 20 stopni. Popołudniu szybko zacznie się ochładzać. Co więcej będzie dość mocno wiać, na północnym wschodzie kraju w porywach do 65 km/h w porywach.

Nocą z czwartku na piątek (17/18.09) termometry na zachodzie i południu kraju wskażą od 3 do 6 stopni. W centrum i na północy będzie około 5-7, na południowym wschodzie koło 7-8 stopni, a na północnym wschodzie nawet 7-12 stopni. W części zachodniej możliwe będą miejscowe przymrozki. Aktualne prognozy numeryczne wskazują na przygruntową temperaturę na znacznym obszarze w okolicach -1 lub -2 stopni. Lokalnie więc możemy zanotować nawet koło -3 lub -4 stopni w zastoiskach zimna. W mrozowiskach będzie jeszcze chłodniej, zależnie od specyfiki danego miejsca, czy obecności mgieł, możliwe będą nawet lokalne, słabe i krótkotrwałe mrozy, notowane na wysokości 2 metrów nad ziemią.

Chłodny koniec tygodnia

Piątek (18.09) przyniesie pogodną aurę, lecz na wschodzie nadal zaznaczać się będą silne porywy wiatru. Termometry wskażą przeważnie koło 17-19 stopni. W nocy najchłodniej będzie na północy kraju – od 3 do 7 stopni. Na pozostałym obszarze kraju zanotujemy między 7 a 9 stopni. Oczywiście w górach również chłodniej. W weekend przymrozkami wkroczy Pomorze, Warmia, miejscami Mazury i północ Wielkopolski. Tam również możliwe będą spadki temperatury przygruntowej w okolice -1 czy -2 stopni. Lokalnie przymrozek może być silniejszy, jednak nie prognozujemy punktowych mrozów.

Sobota i niedziela będą stopniowo coraz cieplejsze – przedostatni dzień tygodnia (19.09) przyniesie temperatury rzędu 17-20 stopni, a ostatni (20.09) od 17 do 22 kresek. Strefa przymrozkowa przeniesie się w nocy z soboty na niedzielę do północno-wschodniej i częściowo wschodniej Polski, gdzie nad ranem termometry pokażą od 5 do 9 stopni. Przymrozki mogą już wówczas nie wystąpić, jednak nadal jest możliwe, że lokalnie zabieli się trawa o poranku. Od nocy z 20. na 21. września (z niedzieli na poniedziałek) cieplej i najpewniej bez przymrozków. W nowy tydzień wejdziemy kolejną porcją ciepłej i słonecznej aury. W poniedziałek na południu do 25, a we wtorek do nawet 27 stopni. Od środy mogą powrócić upały, jednak wstępnie na następny weekend (26/27.09) widać kolejne, silne ochłodzenie, być może z burzami.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group