Wysokie ciśnienie w Polsce. Silny wyż wpłynie na pogodę w krajuWysokie ciśnienie w Polsce. Silny wyż wpłynie na pogodę w kraju

W najbliższych dniach na pogodę w Polsce wpływać będzie silny wyż. Jego centrum znajdzie się nad naszym krajem już na początku weekendu. O ile latem przyniósł by on stabilną, słoneczną i ciepłą pogodę, tak tu spodziewamy się sporej ilości chmur, niewielu przejaśnień ale i braku opadów. Pojawią się także liczne mgły ograniczające widoczność, dokuczać będzie też smog. Wysokie ciśnienie wpłynie też na nasze samopoczucie. Jak długo Polska znajdować się będzie pod wpływem silnego wyżu? 

W okolicach środy, na południowym- zachodzie Europy pojawi się wyż, który dość szybko będzie się rozbudowywać. W czwartek jego centrum znajdować się będzie nad Alpami, a w piątek znajdzie się w okolicach naszego kraju, gdzie zostanie przez kolejne kilkadziesiąt godzin. To przez jego wpływ w kraju nie będzie padać, a wiele osób odczuwać będzie jego obecność, zwłaszcza meteopatci.

Silny wyż wpłynie na pogodę

Wyżowa pogoda nie przyniesie tym razem słońca. Chmur będzie dużo, a przejaśnień niewiele. Dodatkowo wysokie ciśnienie wpływać będzie na nasze samopoczucie i zdolność koncentracji. W związku z obecnością nad naszym krajem obszaru wysokiego ciśnienia, występować będą także mgły, a wraz z nimi smog. Także to wpływać będzie na naszej samopoczucie. Na południu Polski ciśnienie może przekroczyć 1035 hPa.

wysokie ciśnienie silny wyż w polsce
Prognozowane ciśnienie w Polsce w sobotę 12 listopada 2022 r, zredukowane do poziomu morza. Model: ECMWF

Tak prezentuje się prognozowana sytuacja baryczna według niemieckiej służby meteorologicznej DWD:

silny wyż w polsce wysokie ciśnienie
Prognozowana sytuacja baryczna w Europie w piątek, 11 listopada 2022 r. Źródło: DWD

Wysokie ciśnienie w Polsce. Jak długo z nami pozostanie?

Według aktualnych wyliczeń modeli pogodowych, wyż zostanie w rejonie Polski do początku przyszłego tygodnia, skutecznie blokując dostęp cyklonom i powiązanym z nimi frontom atmosferycznym i opadom deszczu. Potem jego wpływ zacznie słabnąć, aby pod koniec tygodnia ustąpić miejsca układom niskiego ciśnienia i wspomnianym opadom deszczu, a lokalnie być może i śniegu.

Więcej o wpływie wysokiego ciśnienia na człowieka przeczytacie tutaj:

Wysokie ciśnienie – dlatego czujesz się gorzej!

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group