Burza subtropikalna Nicole uderzy we Florydę. Może stać się huraganemBurza subtropikalna Nicole uderzy we Florydę. Może stać się huraganemBurza subtropikalna Nicole uderzy we Florydę. Może stać się huraganem

Koniec spokoju na Atlantyku. Burza subtropikalna Nicole zmierza w stronę Florydy. Część prognoz zakłada także, że może stać się huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira- Simpsona. Zagrożone są także Bahamy. Kiedy Nicole dotrze do wybrzeża? Z jaką siłą może uderzyć? 

Sezon huraganów i cyklonów tropikalnych na Atlantyku trwa. Zbliżamy się jednak powoli do jego końca, który oficjalnie nastąpi wraz z końcem listopada. Do tego czasu (a nawet i później) mogą się jeszcze rozwijać kolejne, groźne burze tropikalne, choć zasadniczą część sezonu mamy już za sobą. Mimo tego na oceanie pojawiły się dwa układy burzowe, z czego jeden ma znaczny potencjał. Burza subtropikalna Nicole może spowodować punktowe szkody.

Burza subtropikalna Nicole

Burza powstała dziś na wodach Oceanu Atlantyckiego. Cyklon ten niesie głównie zagrożenie silnym wiatrem, który w porywach może przekroczyć 110 km/h. Dodatkowo pojawią się intensywne opady deszczu, które podobnie jak w przypadku tropikalnych lub subtropikalnych burz, mogą powodować powstawanie powodzi błyskawicznych, licznych zalań i podtopień oraz dużych szkód materialnych. Nie wykluczone także, że pojawią się inne zjawiska towarzyszące, takie jak tornada czy trąby wodne.

Tak obecnie wygląda burza Nicole:

Jak zauważa Met Office Storms, oczekuje się, że cyklon Nicole stanie się burzą tropikalną, a być może także huraganem 1 kategorii.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna:  zoom.earth / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group