"Księżyc Bobrów" już dziś! Gdzie najlepiej obserwować pełnię "Mroźnego Księżyca"?"Księżyc Bobrów" już dziś! Gdzie najlepiej obserwować pełnię "Mroźnego Księżyca"?

Już dziś na niebie możliwa będzie obserwacja kolejnej pełni w tym roku, zwanej też “Księżyc Bobrów” lub pełnią “Mroźnego Księżyca”. Skąd w zwyczajowej nazwie pełni pojawiają się znane i popularne na całym świecie zwierzęta? Czy pogoda umożliwi obserwację pełni?

Jak powszechnie wiadomo, fazy księżyca wyznaczają kolejne miesiące. Sam księżyc również bywa nazywany… miesiącem. Dodatkowo, w tym roku listopadowa pełnia zbiega się z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Nie będzie jednak ono widoczne w Polsce. Obserwować je będą między innymi mieszkańcy Nowej Zelandii, Australii czy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Kulminacja pełni nastąpi dziś, we wtorek 8 listopada 2022 od godziny 15:51 do godziny 7:22 w środę.

Księżyc Bobrów

Listopadowa pełnia, zwana też “Pełnia bobrów” wzięła swoją zwyczajową nazwę od tego, że na początku listopada bobry są bardzo aktywne. Przygotowują się do zimy żerując i budując swoje schronienie. Dawniej w Ameryce Północnej był to także bardzo dobry czas na polowanie na te zwierzęta. Przed zimą były one najedzone, przez co bardziej ociężałe. Pełnia księżyca oświetlała teren, pomagając zastawiać pułapki.

Druga nazwa, “Pełnia Mroźnego Księżyca” ma prostszą genezę – wzięła się stąd, że w listopadzie zazwyczaj pojawiają się już pierwsze przymrozki.

Tak wyglądają pierwsze fotografie zaćmienia księżyca:

Jaka pogoda 8 listopada? Gdzie obserwować pełnię?

Warunki do obserwowania pełni, zwanej jak wspominamy wyżej “Księżyc Bobrów” lub “Pełnia Mroźnego Księżyca” będą dość dobre. Według aktualnej prognozy zachmurzenia na noc dla Polski, najlepsze warunki do obserwacji będą w centralnej Polsce. Nieco gorzej sytuacja wygląda na północy, gdzie miejscami pokrywa chmur może obejmować nawet 50 procent nieba.

zachmurzenie księżyc bobrów
Prognozowana ilość chmur na niebie w noc z 8/9 listopada 2022 r. Model: SWISS 4×4

Sporo chmur będzie także w Karpatach, miejscami dodatkowo pojawią się mgły. Do godzin późno nocnych czy porannych, mgły nie powinny występować, więc nie przeszkodzą w obserwacji księżyca.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group