Wstępna prognoza na Święta Bożego NarodzeniaWstępna prognoza na Święta Bożego Narodzenia

Już w najbliższą sobotę Wigilia Bożego Narodzenia. Oznacza to, że już tylko kilka dni dzieli nas od tego niezwykle ważnego czasu w roku. Pośród ostatnich zakupów, szukania prezentów, końcowych poprawek ozdób, czy polowania na karpia, zastanawiamy się także, czy pogoda będzie nam w tym roku sprzyjać. Czy śnieg i mróz z nami zostaną, czy też nadchodząca odwilż będzie długotrwała i silna? Nasz zespół pochylił się nad wyliczeniami modeli numerycznych, przez co powstała wstępna prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia.

Już od listopada media głównego nurtu prześcigają się w tym, kto wcześniej poda prognozę pogody na święta Bożego Narodzenia. Również w ostatnich dniach wiele portali pokusiło się o publikację prognoz. Choć zostało jeszcze kilka dni i modele numeryczne wysokiej rozdzielczości dopiero zaczynają obejmować swoim zasięgiem czasowym Wigilię, to od kilkunastu dni klaruje się sytuacja w kwestii prognozy na ten okres. Od razu informujemy, że w większości kraju o śniegu możemy zapomnieć, a mróz pojawi się tylko miejscami i to najpewniej jedynie w Wigilię. Według obecnych prognoz, termometry mogą wskazać lokalnie nawet ponad 12 stopni.

Niżowa aura w Boże Narodzenie

Coraz więcej wskazuje na to, że w tym roku, podobnie jak w większości przypadków w ostatnich latach, możemy zapomnieć o śnieżnych i mroźnych świętach Bożego Narodzenia. Polska od wtorkowego poranka będzie całkowicie w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad północno-wschodniego Atlantyku. Ciśnienie w jego centrum we wtorek (20.12) w południe wyniesie 965 hPa i będzie on bezpośrednio odpowiadał za aurę w Polsce do piątku włącznie. W Wigilię początkowo zaznaczać się będzie odsuwający się na północny wschód niż. Już w godzinach rannych zaznaczać się zacznie jednak zatoka niskiego ciśnienia, związana z kolejnym niżem u brzegów Irlandii. Według obecnych wyliczeń modeli pogodowych, powstać ma wtórny ośrodek niżowy, który przedzie nad północną Polską w Wigilię.

Prognozowana sytuacja pogodowa w dniach 24-26 grudnia nad Europą. Model ECMWF. Źródło: WX Charts

Pierwszy dzień Świąt zapowiada się wstępnie z pogodą niżową, choć na południu zaznaczy się klin wyżowy, przez co aura powinna tam być nieco lepsza. Na północy z kolei oddziaływać będzie kolejny, płytki, wtórny układ niskiego ciśnienia. Drugi dzień Świąt to dalsza walka niżów i wyżów. Ostatecznie zwycięży niż z centrum nad Morzem Północnym, który będzie głównym moderatorem aury nad naszym krajem w poniedziałek. Niżowa aura ma się utrzymać także w kolejnych dniach.

Wstępna prognoza pogody na święta

Według obecnych wyliczeń modeli pogodowych, okres świąt Bożego Narodzenia będzie dość ciepły jak na grudzień, wietrzny i z przelotnymi opadami, głównie na północy. Miejscami termometry mogą wskazać nawet 13 stopni. Przypominamy jednak, że nadal są to wstępne prognozy i szczegóły mogą się jeszcze zmienić.

Prognozowane opady i zachmurzenie w sobotę, 24. grudnia 2022. Model ECMWF. Źródło: WX Charts

W Wigilię początkowo czekają nas opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a na północy samego śniegu, związane z wędrującym na północ od polskiego wybrzeża układem niskiego ciśnienia. Padać będzie głównie rano na północy i wschodzie, jednak przelotne opady pojawić się mogą wszędzie. W dalszych częściach dnia opady będą miały charakter wyłącznie przelotny, z deszczem, deszczem ze śniegiem, samym śniegiem bądź krupą śnieżną. Możliwe że lokalnie zagrzmi. Wiatr umiarkowany, miejscami silny, zwłaszcza w górach. Temperatura maksymalnie sięgnie od 0-3 stopni na północy, po nawet 8-10 na południu.

Prognozowane opady i zachmurzenie w niedzielę, 25. grudnia 2022. Model ECMWF. Źródło: WX Charts

W pierwszy dzień Świąt rozpogodzi się na południu. Na północy z kolei pojawi się więcej chmur z których ponownie może przelotnie padać. Nasili się tam także wiatr. Ponownie pojawią się tam opady mieszane, w tym sam śnieg. Punktowo możliwe będą burze. Dodatkowo na północy nasili się wiatr, który w porywach sięgnie 60 km/h na wybrzeżu. Termometry wskażą od 0 na północnym wschodzie, przez 4-6 w centrum, po nawet 10-12 na południowym zachodzie.

Prognozowane opady i zachmurzenie w poniedziałek, 26. grudnia 2022. Model ECMWF. Źródło: WX Charts

W drugi dzień Świąt chmury dominować będą w całym kraju, jednak okresowo możliwe będą rozpogodzenia. Początkowo bez opadów, jednak popołudniu i wieczorem ponownie pojawią się na północy. W nocy deszczu będzie więcej, po raz kolejny może zagrzmieć. Możliwe też miejscami opady mieszane bądź krupy śnieżnej. Wiatr ponownie się nasili, na wybrzeżu w porywach do 70 km/h. Temperatura sięgnie maksymalnie od 4-6 stopni na północy, po 8-10 na południu, a miejscami na południowym zachodzie do nawet 12-13 kresek na plusie.

Odwilż przed świętami, są alerty pogodowe!

Postępująca od zachodu odwilż już najbliższej nocy obejmie cały kraj. Zakończy trwający od ponad tygodnia epizod zimowy w Polsce, przynajmniej na jakiś czas. W okresie przedświątecznym czekają nas alerty pogodowe, związane głównie z marznącymi opadami, roztopami i silnym wiatrem. We wtorek IMGW planuje wydać ostrzeżenia przed marznącym deszczem dla wschodniej Polski, Alerty drugiego stopnia przewidywane są województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Środa według Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej ma przynieść marznące opady na Podkarpaciu, oraz na południu województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Na Mazurach, Warmii, Podlasiu i przedgórzu Sudetów we znaki da się gwałtowna odwilż. Podobnie sytuacja ma wyglądać w czwartek – na północnym wschodzie i w Sudetach odwilż, a w Karpatach marznące opady. Na piątek IMGW przewiduje silny wiatr w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Ostatnim elementem na który warto zwrócić uwagę to pokrywa śnieżna w święta. Mimo odwilży, biały puch powinien się w znacznej mierze utrzymać w górach i na wschodzie. Dodatkowo w Wigilię może go dopadać do 5 cm na północy. Śnieg utrzyma się najdłużej na Lubelszczyźnie, Podlasiu, wschodzie Mazur, oraz w górach. W większości przypadków na nizinach w drugi dzień Świąt będą go jednak śladowe ilości, najpewniej nie więcej niż 5 cm.

Przypominamy że jest to jeszcze wstępna prognoza i szczegóły odnośnie temperatury, zachmurzenia czy opadów mogą się jeszcze zmienić. Dużą niewiadomą jest wiatr, który zależny będzie od ostatecznej sytuacji barycznej. Pogoda może także być nieco różna od przedstawionej – opadów może być więcej lub mniej, temperatura może się różnić o kilka stopni, a śnieg może w ogóle nie wystąpić. Dlatego też na bieżąco będziemy śledzić sytuację i wydamy oficjalną prognozę w piątek (23.12). Dodatkowo opublikujemy w najbliższym czasie szczegółową prognozę pogody dla podróżnych. Obejmie ona za równo kierowców, jak i osoby podróżujące pociągami i autobusami, a także samolotami i promami. Wszystko po to, aby przygotować się na każdą, pogodową ewentualność podczas podróży na święta.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group