Po okresie z chłodniejszą aurą powraca upał – modele pogodowe są co do tego zgodne. W czwartek na północnym zachodzie kraju termometry pokażą nawet 36 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach pojawią się także burze. Gdzie jeszcze będzie upalnie? Sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.
Jak już wspominaliśmy na łamach IncusMeteo przed nami kolejna fala upałów. Tym razem nie będzie ona długa, jednak ponownie uciążliwa – szczególnie dla osób schorowanych i starszych. Praktycznie w całym kraju przekroczony będzie próg upału, również w nocy temperatura nie wszędzie spadnie poniżej 20 stopni. Ochłodzenie z kolei będzie gwałtowne i miejscami niszczycielskie w związku z prognozowanymi burzami.
Od wtorku coraz cieplej
Coraz cieplej będzie się robiło już od dzisiaj. Tradycyjnie przy napływie gorącej, zwrotnikowej masy powietrza, najcieplej będzie na zachodzie. W środę termometry pokażą tam już 30-32 stopnie Celsjusza. Apogeum natomiast nadejdzie w czwartek.
Apogeum gorąca. Upał w czwartek nawet do 36 stopni
Połowa tygodnia będzie szczytem fali upałów i najcieplejszym okresem od kilku tygodni. Miejscami termometry wskażą do 36 stopni, choć lokalnie może być jeszcze więcej. Upał szczególnie uciążliwy będzie w miastach, gdzie brak drzew i powszechna betonoza powodują intensyfikację tzw. miejskiej wyspy ciepła. Oznacza to że w miastach, nawet tych średniej wielkości jak Kościerzyna, Nowa Sól, Giżycko czy Grodzisk Mazowiecki, temperatura może być wyższa o nawet kilka stopni niż na ich obrzeżach. Na rozgrzanych placach, parkingach czy na wolnych od roślinności terenach w pobliżu zabudowy, temperatura w cieniu może przekraczać 40 stopni.
Odczucie ciepła może być dodatkowo spotęgowane przez podwyższoną wilgotność powietrza, która w czwartek miejscami w centrum, na południu i wschodzie, może przekroczyć 50%.
Gorąco, choć już nie tak jak w czwartek, będzie też w piątek. Na niemal całym obszarze Polski termometry pokażą powyżej 30 stopni. Od zachodu wkroczy jednak front atmosferyczny i burze z miejscami silnymi opadami deszczu. Zaraz za frontem temperatura zacznie bardzo szybko spadać.
Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Jest tam także interaktywna mapa pogodowa z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie grzmi i pada, nie tylko w Polsce. Za równo strona Sieci, jak i aplikacja Monitor Burz, dostępna na Androida i iOS mają zasięg ogólnoświatowy, przez co ostrzeżenia o zbliżającej się burzy, czy obecną sytuację w waszym regionie możecie śledzić gdziekolwiek jesteście. Nawet podczas wakacji za granicą.
Zachęcamy do dbania o siebie w czasie upałów – picia dużej ilości niegazowanych napojów, chronienia głowy, unikania przebywania w pełnym słońcu czy stosowania kremów z filtrem UV.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!