Potężny pożar w Wielkopolsce. Chmura dymu widoczna z kosmosu!Potężny pożar w Wielkopolsce. Chmura dymu widoczna z kosmosu!

Potężny pożar, jaki wybuchł w Wielkopolsce pochłonął 60 hektarów zbożna na pniu i 5 hektarów lasu. Na szczęście obyło się bez osób rannych czy ofiar śmiertelnych. Europejska Agencja Kosmiczna podzieliła się dziś z kolei zdjęciem chmury dymu, widocznej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Choć weekend był deszczowy w znacznej części Polski, to regiony dotknięte najpoważniejszą suszą, a więc zachód i częściowo centrum kraju były praktycznie wolne od opadów. Na Ziemi Lubuskiej czy w części Wielkopolski nadal obowiązują wysokie stopnie zagrożenia pożarowego, a ziemia jest przesuszona. Niestety w kolejnych dniach sytuacja może się dalej pogorszyć z powodu prognozowanej w połowie tygodnia krótkiej, ale intensywnej fali upałów.

Potężny pożar widoczny z kosmosu

Na zdjęciu udostępnionym przez ESA widoczna jest kolumna dymu, tworząca lokalną chmurę kłębiastą typu Cumulus flammagenitus, potocznie zwaną pyrocumulus. Nieco na lewo od pożaru widać Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost, a nad obłokiem widać jezioro Błędno. W prawej, dolnej części zdjęcia leży Wolsztyn, natomiast wąski pas u góry to autostrada A2. Świebodzin widoczny jest w lewym górnym rogu. Duża miejscowość w lewej dolnej części zdjęcia to z kolei Sulechów. W prawym, górnym rogu Nowy Tomyśl.

potężny pożar wielkopolska nowa wieś zbąska kosmos
Chmura dymu widoczna z pokładu ISS. Źródło: ESA

Akcja gaśnicza: w akcji 28 zastępów straży

Jak poinformował oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, st. kpt. Damian Żukrowski, udział w akcji wzięło 28 zastępów Straży. Przybyli oni z terenu powiatów nowotomyskiego, świebodzińskiego, wolsztyńskiego, a także zielonogórskiego czy międzyrzeckiego. Do akcji włączyła się też jednostka Straży z Poznania. W akcji gaśniczej wziął udział samolot gaśniczy należący do Lasów Państwowych, Antonov An-2 (zwany w Polsce potocznie Antkiem).

Tak wyglądały działania gaśnicze na miejscu zdarzenia:

Grafika ilustracyjna: ESA/ NASA /opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group