Kolejna fala upałów na horyzoncie. Kiedy zrobi się upalnie?Kolejna fala upałów na horyzoncie. Kiedy zrobi się upalnie?

Obecnie miejscami pogoda przypomina raczej późne lato lub wczesną wiosnę aniżeli pełnię lata. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń, to się niebawem zmieni. W przyszłym tygodniu czeka nas kolejna fala upałów w Polsce. Ile mogą pokazać termometry? Gdzie będzie najcieplej? Sprawdzamy.

Tegoroczne lato, naznaczone suszą i coraz trudniejszą sytuacją na rzekach, jest okresami bardzo ciepłe. Miejscami padły rekordy temperatury. Choć nie wszędzie odczuliśmy gorąco, a wielu osobom zdecydowanie brakuje letniej aury, to niedobór opadów zrobił swoje.

Kolejna fala upałów

Polska chwilowo odpoczywa od upalnej aury. To nie potrwa jednak długo, gdyż już w przyszłym tygodniu, w pierwszych dniach sierpnia, ponownie miało by zrobić się gorąco. Już w środę, 3 sierpnia na zachodzie, częściowo w centrum i na północy termometry mogą pokazać 30-32 stopnie Celsjusza.

temperatura środa 3 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w środę 3 sierpnia. Model: GFS

Kolejne dni to jeszcze wyższa temperatura. Apogeum upału miało by nastąpić w czwartek, 4 sierpnia. Potem stopniowo gorąca masa miała by zostać wypchnięta na wschód. W czwartek termometry mogło by pokazać nawet 35-36 stopni Celsjusza.

temperatura czwartek 4 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek 4 sierpnia. Model: GFS

Zdecydowanie chłodniej miało by być już w piątek, 5 sierpnia.

temperatura piątek 5 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna w piątek 5 sierpnia. Model: GFS

Co dalej?

Wyliczenia na dalszy okres należy traktować obecnie jako ciekawostkę. Po wspominanej wyżej kolejnej fali upałów, średnioterminowy model GFS sugeruje kolejny, krótki upał po 8 sierpnia. Po tej fali, do połowy miesiąca, upał miały już nie wystąpić. To jednak nic pewnego, a końcówka wiązki prognostycznej obarczona jest dużym błędem – przed prognozowanym terminem jeszcze bardzo duża ilość aktualizacji prognozy w oparciu o aktualne dane meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group