Wraca zanieczyszczenie smogiem. Co mówią najnowsze prognozy jakości powietrza?Wraca zanieczyszczenie smogiem. Co mówią najnowsze prognozy jakości powietrza?

Jak już wspominaliśmy na łamach IncusMeteo, wraca zanieczyszczenie smogiem. Panujący wyż wpływa nie tylko na samopoczucie wywołane zmianą ciśnienia, ale także powoduje pojawianie się mgieł i smogu. Gdzie spodziewamy się najgorszej jakości powietrza? Przyglądamy się prognozom przygotowanym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Sezon na zanieczyszczenie powietrza trwa. Do tej pory pogoda była dla nas dość łaskawa – wyraźnie cieplejsza niż wynika to ze średniej wieloletniej. Dodatkowo te najzimniejsze okresy były przeważnie krótkie i przeplatane wietrzną, niżową aurą. W momencie, kiedy spadły temperatury, niemal natychmiast pogorszyła się jakość powietrza. Co nas czeka tym razem?

Wraca zanieczyszczenie smogiem

Jak wynika z ostatnich danych opublikowanych przez GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska), w najbliższych dniach powróci zagrożenie zanieczyszczenia smogiem. Odpowiedzialne za to będą dwa główne czynniki: wysokie ciśnienie (tak zwany “zgniły” wyż) oraz niższe temperatury. To niemal z automatu spowoduje pogorszenie się jakości powietrza jakim na co dzień oddychamy. Najgorsza sytuacja ma w najbliższych dniach panować na południu Polski- w Małopolsce, na Podkarpaciu czy na Górnym Śląsku.

smog powrót smogu w polsce gioś
Prognoza stężenia pyłu zawieszonego PM10 we wtorek. Źródło: GIOŚ
smog powrót smogu w polsce gioś
Prognoza stężenia pyłu zawieszonego PM10 w środę. Źródło: GIOŚ
smog powrót smogu w polsce gioś
Prognoza stężenia pyłu zawieszonego PM10 w czwartek. Źródło: GIOŚ

Najlepsza jakość powietrza panować będzie na północy. Prognozowane przez GIOŚ dane dotyczące zanieczyszczenia są orientacyjne, a faktyczny stan może się nieco różnić od powyższego. Aktualną jakość powietrza można sprawdzić między innymi w sieciach pomiarowych GIOŚ, regionalnych WIOŚ, czy w licznych aplikacjach. Jedną z nich jest Airly, stworzona przez polską firmę o tej samej nazwie. Dane na żywo można sprawdzić tutaj:

Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2021 r. dobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 nie powinny przekraczać 45 μg/m sześcienny.

Co nas czeka zimą?

W kolejnych tygodniach spodziewamy się mocniejszych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w naszym kraju. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Już teraz można jednak założyć tezę, że w najchłodniejsze dni będzie na prawdę źle.

Grafika ilustracyjna: / airly.org / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group