Koniec stycznia z opadami śniegu i chłodem. Wstępna prognoza pogodyKoniec stycznia z opadami śniegu i chłodem. Wstępna prognoza pogody

Od kilku dni modele pogodowe sugerują koniec stycznia z opadami śniegu i chłodem. Nie spodziewamy się dużego, całodobowego mrozu. Wstępne prognozy sugerują, że to jednak nie koniec opadów śniegu. Choć na nizinach nie zostało go dużo, jest szansa, że pojawi się ponownie. Będzie też chłodno. Gdzie? Sprawdź szczegóły. 

Zanim ponownie pojawią się opady śniegu, w Polsce panować będzie wyżowa aura. “Zgniły wyż” spowoduje, że słońca będzie stosunkowo mało, występować będą liczne mgły, pogorszy się także jakość powietrza na co wskazują prognozy GIOŚu (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska). Śnieg powróci pod koniec bieżącego tygodnia.

Chłodniej i z opadami śniegu

W czwartek skończy się dominacja wyżowej pogody. Przez kraj przewędruje front atmosferyczny związany z układem niskiego ciśnienia. Przyniesie on opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Nie powinny być one jednak zbyt intensywne. Jeśli pojawi się dodatkowa pokrywa śnieżna, to będzie ona raczej symboliczna.

opady czwartek 26 stycznia zima śnieg
Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek, 26 stycznia 2023 r. Model: ECMWF
opady czwartek 26 stycznia zima śnieg
Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek, 26 stycznia 2023 r. Model: GFS

Oba modele- ECWMF i GFS widzą sytuację dość podobnie. GFS sugeruje nieco większy zasięg opadów, jednak jest to sprawa nadal otwarta. Na termometrach bez rewelacji. Mróz trzymać będzie w górach, do -6 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w kraju termometry zanotują od 0 do 2- 3 stopni powyżej zera. Nocami temperatura będzie spadać poniżej zera na większym obszarze kraju. Największych spadków spodziewamy się tam, gdzie występować będą przejaśnienia. W górach i kotlinach górskich termometry mogą pokazać nawet -10 stopni Celsjusza.

temperatura noc sobota niedziela
Prognozowana temperatura w nocy z soboty na niedzielę (28/29 stycznia). Model: ECMWF

Dużo ciekawiej (i dynamiczniej) przedstawia się sytuacja pogodowa, która ma mieć miejsce po weekendzie.

Po niedzieli więcej opadów mieszanych

W poniedziałek czeka nas porcja przelotnych opadów mieszanych. Będą to zarówno opady deszczu ze śniegiem, samego śniegu jak i krupy śnieżnej czy drobnego gradu. Model GFS sugeruje ponadto, że do naszego kraju dotrze dość głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum może wynieść 987 hPa. Spowoduje to wzrost prędkości wiatru, który najsilniejszy powinien być na Wybrzeżu. Na nizinach w porywach mielibyśmy zobaczyć do 75/80 km/h.

opady poniedziałek 30 stycznia zima śnieg
Prognozowane zachmurzenie i opady w poniedziałek, 30 stycznia 2023 r. Model: ECMWF
opady poniedziałek 30 stycznia zima śnieg
Prognozowane zachmurzenie i opady w poniedziałek, 30 stycznia 2023 r. Model: GFS

Raz jeszcze przypominamy: to wstępne wyliczenia modeli pogodowych, które podlegać będą dalszym korektom – zarówno mogące zwiększyć obszar i ilość opadów śniegu jak i je wykluczyć. To samo dotyczy zakresu prognozowanych temperatur.

Zgniły wyż nad Polską. Wpłynie na samopoczucie i jakość powietrza

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group