W Zatoce Meksykańskiej może powstać silny huraganW Zatoce Meksykańskiej może powstać silny huragan

Na Atlantyku w ciągu najbliższych dni może powstać silny huragan. Prognozy Narodowego Centrum Huraganów wskazują na 80 procentową szansę rozwoju burzy tropikalnej w ciągu najbliższych 5 dni. Jak wynika z wyliczeń modeli pogodowych, miała by ona przekształcić się w silny huragan zagrażający mieszkańcom Zatoki Meksykańskiej. Niektóre z wiązek prognostycznych sugerują nawet uderzenie burzy w STARBASE w Boca Chica, gdzie znajduje się kompleks startowy SpaceX.

Jak już wspominaliśmy, rozpędu nabiera aktywność burz tropikalnych na Atlantyku. W momencie powstawania tego artykułu, można wyróżnić trzy miejsca w których w najbliższym czasie mogą się rozwinąć się te formacje. Najgroźniejsza zdaje się być fala tropikalna oznaczona jako 99L. To jej rozwój z dużym prawdopodobieństwem przyniesie kolejną groźną i wydajną opadowo burzę. Nie wykluczone są też tornada czy powodzie błyskawiczne.

Niepokojące wyliczenia modeli numerycznych

Śledząc poszczególne wyniki modeli prognostycznych widać wyraźnie, że sytuacja jest w dalszym ciągu niepewna i rozwojowa. Najnowsze wyliczenia wskazują na to, że zagrożone są południowe stany USA, w szczególności Teksas i Luizjana. Na potencjalnej trasie układu są między innymi Nowy Orlean, Houston czy Corpus Christi. Potencjalnie zagrożony jest także kompleks należący do SpaceX, gdzie powstają kolejne prototypy statku Starship, oraz prowadzone są intensywne prace nad budową stanowiska startowego.

Prognosta NHC komentuje falę tropikalną 99L tak:

(…) Oczekuje się, że w piątek system przesunie się na północny zachód, nad północno zachodnie Morze Karaibskie, oraz półwysep Jukatan, a następnie nad Zatokę Meksykańską, gdzie oczekuje się, że warunki będą sprzyjać dalszemu rozwojowi. Bez względu na przebieg zjawiska, możliwe będą obfite opady deszczu i powodzie w trakcie weekendu w części Ameryki Środkowej i Półwyspu Jukatan. Ponadto układ ten może przynieść zagrożenie silnym sztormem, wiatrem i ulewnymi opadami deszczu do części wybrzeży Luizjany, Teksasu oraz meksykańskiego stanu Tamaulipas pod koniec tego weekendu i na początku przyszłego tygodnia.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej i ciśnienie w jej oku. Źródło: tropicaltibits.com
Prognozowana trasa burzy tropikalnej i ciśnienie w jej oku. Źródło: tropicaltibits.com
Aktualna 5 dniowa prognoza NHC. Źródło: nhc.noaa.gov
Aktualna 5 dniowa prognoza NHC. Źródło: nhc.noaa.gov

Czy może powstać silny huragan?

Analizując bieżące dane, można zakładać, że huragan powstanie. Część ekspertów już teraz informuje o potencjalnie bardzo dużym zagrożeniu z jego strony. Zalecają jednak śledzić najnowsze prognozy i wyliczenia modeli numerycznych, bo jak wspominamy wcześniej, sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienna. Przyszły huragan może osiągnąć co najmniej kategorię 1 w 5 stopniowej skali, a jego siła może urosnąć nawet do kategorii 3.

Najczarniejszy scenariusz zakłada nawet rozwój huraganu 5 kategorii, który miałby uderzyć m.in. w Huston czy Lafayette. To jednak najgorszy i najbardziej skrajny scenariusz, którego nie można jednak całkowicie wykluczyć.

https://twitter.com/AkwesiQuan_/status/1430475099468087297

Jeśli rozwój nadal będzie następować tak szybko, możliwe że już dziś zostaną wydane pierwsze ostrzeżenia w regionie. Będziemy śledzić rozwój sytuacji i informować o kolejnych zmianach w Zatoce Meksykańskiej w najbliższych dniach.

Grafika ilustracyjna: windy.com

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group