Coraz większa aktywność burz tropikalnychCoraz większa aktywność burz tropikalnych

Coraz więcej dzieje się na Atlantyku i Pacyfiku. Sezon Huraganów trwa, rośnie też aktywność burz tropikalnych. Obecnie mamy przynajmniej jedną burzę tropikalną z potencjałem do przekształcenia się w huragan, depresję tropikalną oraz dwa huragany, z czego jeden słabnie. Sprawdźmy co mówią najnowsze prognozy NHC (Narodowe Centrum Huraganów) oraz gdzie się obecnie znajdują wszystkie burze.

W ostatnich dniach coraz więcej dzieje się zarówno na Pacyfiku jak i Atlantyku. Jak na dłoni widać coraz większą aktywność. Mamy obecnie depresję tropikalną FRED, burzę tropikalne z dużym potencjałem do przekształcenia się w huragan – HENRI oraz huragany GRACE i LINDA. Na zachodnim Pacyfiku i Oceanie Indyjskim natomiast mamy chwilowy spokój. Po tajfunach Lupit i Nepartak, które nawiedziły Japonię podczas Olimpiady, oraz In-Fa, który utrudnił komunikację między innymi w Szanghaju, Azja południowo-wschodnia może chwilowo odetchnąć. Z kolei północna część Oceanu Indyjskiego powinna mieć wolne od cyklonów przynajmniej do końca września.

Depresja tropikalna FRED

FRED dotarł do granic USA jako burza tropikalna. Niósł on przede wszystkim zagrożenie intensywnymi opadami deszczu powodującymi powstawanie powodzi błyskawicznych, podwyższone ryzyko pojawienia się gwałtownych burz i tornad, oraz sztorm. Po wejściu na ląd pojawiły się gwałtowne burze, oraz tornada. Obecnie jest on jednak depresją tropikalną, a zagrożenie jakie ze sobą niósł znacząco spadło.

Prognozowany opad deszczu - depresja tropikalna FRED
Prognozowany opad deszczu – depresja tropikalna FRED. źródło: nhc.noaa.gov

Burza tropikalne HENRI i huragan GRACE

Kolejne dwie potencjalnie groźne formacje to HENRI i GRACE. Obecnie (środa, 18 sierpnia) HENRI to burza tropikalna, jednak już teraz NHC prognozuje wzrost prędkości wiatru. W krótkim czasie GRACE przybrała na sile i obecnie jest już huraganem 1 kategorii. Na szczęście status ten osiągnęła po opuszczeniu Haiti, gdzie dokonała licznych szkód i utrudniła trwającą tam akcję poszukiwawczo-ratunkową po katastrofalnym trzęsieniu ziemi.

Wydane zostały też pierwsze alerty – zarówno przed burzą HENRI jak i huraganem 1 kategorii- GRACE.

Prognozowany szlak i siła burzy tropikalnej HENRI. źródło: nhc.noaa.gov
Prognozowany szlak i siła burzy tropikalnej HENRI. źródło: nhc.noaa.gov
Prognozowany szlak i siła burzy tropikalnej GRACE. źródło: nhc.noaa.gov
Prognozowany szlak i siła burzy tropikalnej GRACE. źródło: nhc.noaa.gov
Burze tropikalne HENRI i GRACE widoczne na obrazie satelitarnym. źródło: windy.com
Burza tropikalna HENRI i huragan GRACE widoczne na obrazie satelitarnym. źródło: windy.com

Huragan LINDA

Najsilniejszą formacją tropikalną w rejonie prognozowania NHC jest obecnie LINDA. Jest to obecnie huragan 2 kategorii w 5 stopniowej skali Saffira-Simpsona. Zmierza ona w kierunku Hawajów, jednak jak prognozuje NHC, do czasu przybycia w zagrożony rejon, powinna ona osłabnąć i jako burza tropikalna znaleźć się na północ od wysp. Póki co, nie ma wydanych alertów, ale i to może się dość szybko zmienić.

Huragan LINDA widoczna na obrazie radarowym. źródło: windy.com
Huragan LINDA widoczna na obrazie radarowym. źródło: windy.com

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group