Trąba powietrzna w woj. lubelskimTrąba powietrzna w woj. lubelskim

Wczorajsze popołudnie wydawało się być dość spokojne. Jedynie na krańcach wschodnich notowane były lokalne burze. Choć były one słabe, na Lubelszczyźnie pojawiła się trąba powietrzna. Straż pożarna potwierdza – zanotowano szkody!

We wtorek, 25 sierpnia w miejscowości Bukowina w woj. lubelskim w godzinach popołudniowych, widoczny była trąba powietrzna. Jak wynika z dostępnych obecnie informacji, w rejonie pojawiła się także niezbyt aktywna komórka burzowa. Było to w dzień, w którym prognozy sugerowały możliwość wystąpienia lejków kondensacyjnych i słabo rozwiniętych trąb powietrznych. Ta konkretna, jak mówią świadkowie zdarzenia, miała krótkotrwały kontakt z ziemią. Widoczna była także z okolicznych miejscowości.

Straż potwierdza: Są szkody!

Jak poinformowała Wojewódzka Komenda Straży Pożarnej w Lublinie, strażacy otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu i zadysponowała trzy zastępy do usunięcia uszkodzonego dachu. W trakcie kontaktu z ziemią, lej uszkodził także uprawę tytoniu. Ogólne straty są jednak niewielkie i najpewniej trąba osiągnęła dolną kategorię pierwszą w udoskonalonej skali EF. Oznacza to wiatr wiejący zapewne koło 120-145 km/h. To wystarczająco dużo, aby uszkodzić, czy nawet zerwać dach, lub powalić drzewa.

Poniżej nagrania wspominanej trąby powietrznej:

W środę możliwe kolejne leje a także trąba powietrzna

Sieć Obserwatorów Burz w swojej prognozie informuje o możliwości pojawienia się kolejnych, potencjalnie groźnych zjawisk:

Istnieją także szanse na uformowanie się trąby powietrznej. Spodziewamy się jednej, silnej fali burz, miejscami poprzedzonej słabszymi komórkami, oraz rozproszonej, nocnej konwekcji, być może w formie kilku lepiej zorganizowanych klastrów. Innym wariantem na godziny popołudniowe i wieczorne jest kilka linii szkwałowych z towarzyszącymi im superkomórkami burzowymi. Nie zależnie od wariantu, prognozowane zjawiska miejscami mogą być groźne.

Pełny tekst prognozy dostępny jest u naszych partnerów.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group