Tornada przeszły przez południe USA. Są ofiary śmiertelne i liczne szkodyTornada przeszły przez południe USA. Są ofiary śmiertelne i liczne szkody

Tornada ponownie przeszły przez południową część USA. Niestety, są także ofiary śmiertelne. Dynamiczna pogoda występowała zarówno we wtorek jak i w środę. Straty materialne są poważne, jednak szacowanie strat będzie jeszcze trwało. Ze względu na dynamiczną pogodę, w części kraju wystąpiły śnieżyce, które spowodowały także odwołanie licznych lotów. W terenie działało wielu łowców burz, w tym znany doktor meteorologii i łowca, Reed Timmer. Co dokładnie się wydarzyło?

Choć sezon najgroźniejszych burz i tornad już dawno za nami, nie oznacza to, że nie występują też w innych miesiącach. To już kolejny raz w końcówce bieżącego roku, kiedy silne tornada nawiedzają południe Stanów Zjednoczonych.

SPC (Storm Prediction Center) ponownie wydało trzeci w czterostopniowej skali poziom ostrzeżenia przed groźnymi burzami. Amerykańskie media jak zwykle ostrzegały o możliwości pojawienia się niebezpiecznych burz, z czego najgroźniejsze miały występować w stanach Luizjana, Missisipi i Alabama. Relacje ze swoich działań w terenie prowadził także dr Reed Timmer, znany między innymi z programu Discovery “Dogonić Tornado”. Zdecydowana większość groźnych burz pojawiła się w tak zwanej “Dixie Alley”.

Tornada przeszły przez południe USA. Są ofiary śmiertelne

We wtorek tornada pojawiły się między innymi w Teksasie, Oklahomie czy w Luizjanie. W okolicach miejscowości Four Forks w stanie Luizjana tornado zabiło co najmniej dwie osoby. Zginął młody chłopak oraz jego matka. Trąba powietrzna zniszczyła również kilka budynków i raniła 25 osób w mieście Farmerville. W stanie Teksas pojawiły się co najmniej trzy tornada, które raniły kolejne osoby. Ze względu na groźne zjawiska pogodowe spowodowały opóźnienia około tysiąca lotów z i do lotniska Dallas-Fort Worth (kod ICAO: KDFW).

https://twitter.com/jNewOrleans/status/1603149711363510272?s=20&t=nhJvF-oyvLLRU__ITXHPuw

Niestety, są także liczne szkody materialne. Miejscami wystąpiły także powodzie błyskawiczne.

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tak zwaną Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, choć zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi (choć i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się).

Grafika ilustracyjna: twitter.com / Rob Perillo / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group