Ruszył sezon tornad 2023 w Stanach ZjednoczonychRuszył sezon tornad 2023 w Stanach Zjednoczonych

Po zimowej przerwie, ponownie wracamy do USA przyglądając się początkowi sezonu tornad. Ten z kolei zaczął się z wysokiego “C”, gdyż NOAA/SPC wydała już prognozę z najwyższym stopniem zagrożenia. Wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon w Alei Tornad nie będzie spokojny.

Łowcy burz z USA mają już pełne ręce roboty. Ostatnich kilka dni po raz kolejny dobitnie pokazało, że tegoroczny sezon tornad może mieć gwałtowny przebieg. Za nami kilka dni z niszczącymi burzami. SPC, czyli komórka NOAA zajmująca się prognozowaniem burz, zdążyła już także wydać prognozę o najwyższym stopniu zagrożenia. Taka praktyka rzadko zdarza się na samym początku sezonu.

Prognoza NOAA z 17 marca 2021 r. z wyznaczonym najwyższym stopniem zagrożenia
Prognoza NOAA z 17 marca 2021 r. z wyznaczonym najwyższym stopniem zagrożenia

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tzw. Aleję Tornad- obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, choć zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi (choć i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się).

Pierwsze duże szkody

Pierwsza, silna seria tornad (tzw. tornado outbreak) miał miejsce w dniach 16-18.03, głównie w Alabamie, Louisianie, Tennessee, Arkansas i Mississippi. Przez trzy dni pojawiło się łącznie 48 tornad, z czego aż 4 osiągnęły kategorię EF2. Storm Prediction Center wydało na dzień 17. marca (środa) pierwszy w tym roku “High Risk” – najwyższy stopień zagrożenia przed gwałtownymi burzami. Opatrzony został dodatkowo wysokim jak na ten stopień, 45% prawdopodobieństwem wystąpienia tornad. Jak się okazało, nie bez powodu.

Niestety, jak zawsze, trąby powietrzne wyrządzają też duże szkody materialne. Po ubiegłotygodniowych gwałtownych burzach, uszkodzeniom uległy domy, budynki użytku publicznego czy zaparkowane na ulicach samochody. Superkomórki niosły nie tylko tornada, ale również nawalne opady deszczu, huraganowy wiatr, oraz duży grad. Żywioł niszczył też linie telefoniczne i energetyczne czy łamał drzewa. Zanotowano ponad 100 tys. awarii prądu w związku z gwałtowną pogodą. Rannych zostało 6 osób. Na skutek tornad nikt nie zginął, a jedyna ofiara śmiertelna to uczestnik wypadku drogowego, związanego z silnym wiatrem.

https://twitter.com/Basehunters/status/1374166282870927364

Kolejne burze nawiedzą Aleję Tornad

Ze względu na występujące zjawisko La Niña bardzo prawdopodobne jest, że tegoroczny sezon będzie miał gwałtowny przebieg. Mówią o tym zarówno badacze NOAA jak i pracujący w terenie łowcy burz. Nie kłamią także statystyki – od początku sezonu naliczono już niemal 90 trąb powietrznych (stan na 22,03), które wyrządziły szkody liczone w setkach tysięcy dolarów. Najsilniejsze jak do tej pory tornada sklasyfikowano jako EF3. Wystąpiły w Fultondale w Alabamie (25. stycznia), oraz w Sunset Beach w Północnej Karolinie (15. lutego).

To oczywiście dopiero początek sezonu na południu USA, a już mamy trzy serie tornad, w tym pierwszą, dużą serię w zeszłym tygodniu. Prognozy na kolejne dni nie napawają optymizmem i zwiastują ciężki sezon na Wielkich Równinach. Na czwartek (25.03) SPC przewiduje podwyższone zagrożenie burzowe (Enhanced), głównie w Alabamie i Tennessee. O kolejnych groźnych burzach mówił we wtorek, 23 marca znany łowca, Reed Timmer:

Grafika ilustracyjna: Nikolas NoonanUnsplash
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group