Sztorm na Bałtyku. IMGW wydał alerty drugiego stopniaSztorm na Bałtyku. IMGW wydał alerty drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty drugiego stopnia, przewidujące sztorm na Bałtyku. Ostrzeżenia obowiązują od godzin popołudniowych do wieczora. Lokalnie wiatr w porywach może osiągać do 9 w skali Beauforta. Spodziewane są utrudnione warunki do żeglugi. Średnia prędkość wiatru przekroczyć może 80 km/h.

Dynamiczna aura nadal występuje w części Polski. W kolejnych dniach silnego wiatru należy się spodziewać głównie w północnej części Polski. Odpowiedzialne za to będą niże “Egbert” i “Frederic“, które przemieszczać się będą na północ od naszego kraju. To one spowodują wzrost prędkości wiatru. Ponadto IMGW planuje wydać alerty pogodowe przed silnym wiatrem dla północnej Polski.

Alerty IMGW: sztorm na Bałtyku

IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) wydał alerty drugiego stopnia dla całego obszaru Bałtyku. Obowiązują one od godziny 13:00 do godziny 23:00 czasu polskiego. Czytamy w nich, że:

  • Bałtyk Zachodni – prognozowany jest wiatr południowo-zachodni 6 do 8 w porywach 9 w skali Beauforta, słabnący wieczorem na 6 do 7 w skali Beauforta. Stan morza 3 do 4 w skali Beauforta. Temperatura około 7°C. Widzialność dobra do słabej. Okresami deszcz.

  • Bałtyk Południowy – prognozowany jest wiatr południowo-zachodni do południowego 6 do 8 miejscami porywy 9 w skali Beauforta, w nocy przejściowo słabnący na 5 do 6 w skali Beauforta. Stan morza 4 do 5. Temperatura około 7°C. Widzialność dobra do słabej. Okresami deszcz.
  • Bałtyk Południowo – Wschodni- prognozowany jest wiatr południowo-zachodni do południowego 6 do 7 wzrastający na 7 do 8 w skali Beauforta, miejscami porywy 9 w skali Beauforta. Stan morza 4 do 5. Temperatura powietrza około 6°C. Widzialność dobra do słabej. Okresami deszcz.
  • Bałtyk Centralny – prognozowany jest wiatr południowo-zachodni do południowego 7 do 8 w porywach 9 w skali Beauforta, w części północnej wieczorem cyrkulacja cykloniczna 4 do 6 w skali Beauforta. Stan morza 4 do 5. Temperatura około 5°C. Widzialność dobra do słabej. Okresami deszcz.
  • Bałtyk Północny – prognozowany jest wiatr południowy do południowo-zachodniego 6 do 7 w porywach 8 w skali Bauforta, przechodzący wieczorem w cyrkulację cykloniczną 3 do 5 w skali Beauforta. Stan morza 5 do 4. Temperatura około 5°C. Widzialność dobra do słabej. Okresami deszcz.
Alert pogodowy IMGW przed sztormem. Źródło: baltyk.imgw.pl
Alert pogodowy IMGW przed sztormem. Źródło: baltyk.imgw.pl

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy, oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Czym jest skala Beauforta?

Skala Beauforta to dwunastostopniowa skala służąca do określania prędkości (tzw. siły) wiatru. Opracowana w 1806 przez angielskiego admirała F. Beauforta. Opiera się na obserwacji skutków działania wiatru na przedmioty naziemne lub na powierzchnię morza. Szacowanie siły wiatru przy jednoczesnym pomiarze jego prędkości dokonywanym profesjonalnym anemometrem pozwala przyporządkować stopniom skali Beauforta przybliżoną prędkość wiatru w metrach na sekundę.

skala beauforta sztorm alerty imgw
Skala Beauforta. Źródło: mazury.info.pl
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group