Po wczesnowiosennym cieple, oraz kilku ciepłych epizodach w kwietniu, Polskę zdominowała chłodna masa powietrza. Wróciły mrozy i miejscami opady śniegu. W sadach i na polach trwa walka z przymrozkami. Ma ona różne oblicza – od okrywania roślin folią czy agrowłókniną, przez zadymianie, zraszanie i ustawianie beczek z płonącą substancją, po… niskie przeloty śmigłowców! Jakie techniki stosują sadownicy czy plantatorzy, aby chronić swoje zbiory? Jak one działają? I co najważniejsze, jak długo będzie mroźno?
Za nami kolejna przymrozkowa noc. Głównie na północy i zachodzie kraju, ale także na wyżynach, temperatura przy gruncie spadła miejscami znacznie poniżej zera. Według danych IMGW, najchłodniej było w Pile, gdzie lokalna stacja zanotowała na wysokości 5 cm aż -7 stopni. Również w tych regionach było najzimniej na wysokości dwóch metrów. Stacja IMGW w Lęborku zanotowała temperaturę minimalną równą -4.4 stopnia. Najcieplej z kolei było w Terespolu, +4.1 stopnia. Również we wschodniej części kraju, temperatura przy gruncie była najwyższa. W Lublinie i Sandomierzu wyniosła +4 stopnie. Niestety nawet we wschodniej połowie Polski lokalnie temperatura przy gruncie wyniosła poniżej zera. Wskazują na to zanotowane oficjalnie wartości w okolicach 0 lub 1 stopnia, co świadczy o tym, że w zastoiskach mrozu (mrozowiska), temperatura gruntu niemal na pewno była na minusie.
Nadchodząca noc również będzie przymrozkowa w większości kraju, a na zachodzie i wyżynach, nadal mrozowa. Obecne wyliczenia modeli numerycznych wskazują na możliwe nawet -4 stopnie lokalnie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Następna noc, z poniedziałku na wtorek, przyniesie temperaturę minimalną w podobnym zakresie – około -1/-3 stopni, głównie na południowym zachodzie i krańcach zachodnich. Mróz obejmie jednak większość Polski – wolne od niego mają pozostać wybrzeże, północny wschód, oraz Kujawy. Tam jednak spodziewamy się przymrozków. Dopiero noc z wtorku na środę przyniesie większe ocieplenie, choć i wówczas mroźno ma być na Pomorzu, a przymrozek będzie możliwy w całej Polsce północnej i zachodniej. W nocy ze środy na czwartek, przymrozki powinny się ograniczyć do zachodniej i częściowo południowej Polski, natomiast z czwartku na piątek ponownie zrobi się chłodniej. Większe ocieplenie może zacząć się najwcześniej w weekend.
W sadach i na plantacjach trwa walka z przymrozkami
Rolnicy, sadownicy i plantatorzy, ale nawet ogrodnicy, stosują różne metody ochrony roślin przed zimnem. Walka z przymrozkami zazwyczaj sprowadza się do zapobiegania wychłodzeniu gleby, bądź zminimalizowania szkód. Ta pierwsza to zazwyczaj zadymianie, lub rozpalanie ognisk. Ciepło z ognia jest oczywistym sposobem ochrony. Z kolei dym tworzy zasłonę, podobną do mgły, która zatrzymuje ciepło i zmniejsza nocny spadek temperatury. Druga metoda to zraszanie roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Powstająca wówczas warstwa lodu chroni pąki przed uszkodzeniem przez kilkustopniowy mróz.
A to zdjęcia z winnicy w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego. System zraszaczy antyprzymrozkowych zdał egzamin celująco, rzeźbiąc z lodu malowniczy krajobraz. I to pomimo faktu, że temperatura poniżej zera utrzymywała się ponad 9 godzin. https://t.co/7XUajYWnZ4 https://t.co/Txw02OjXFT pic.twitter.com/EgSr9m7ujF
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) April 21, 2024
Ochrona borówki w Ochoży koło Parczewa metodą zamgławiania. Walka z nocnymi przymrozkami trwa w najlepsze. Zdjęcia dzięki uprzejmości Polska Borowka https://t.co/pJ8cg8jwbX pic.twitter.com/AEqDV68oh5
— InfoMeteoLU (@M24lu_pl) April 19, 2024
Często stosowane jest także okrywanie roślin, zwłaszcza w ogrodach, czy na polach. Stosowana jest zwykła, plastikowa folia, lub agrowłóknina. Ciekawym rozwiązaniem dla altan jest stosowanie świec, lub nawet elektrycznych ogrzewaczy. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo pożarowe.
Nietypową metodę zastosowano na jednej z winnic w województwie lubuskim. Właściciel postanowił do ochrony roślin użyć… nisko latającego śmigłowca! Ruch wirnika sprawia, że powietrze miesza się, tak samo jak podczas podmuchów wiatru. Zapobiega to wychładzaniu się powietrza przy gruncie w nocy, a poprzez to, powinno zmniejszyć szkody. Jak widać walka z przymrozkami ma różne, czasami nieoczywiste, oblicza.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!