alert oblodzenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia, przewidujący silne oblodzenie i wiatr. Ostrzeżenia obowiązują nadchodzącej nocy. IMGW przewiduje oblodzenie także w piątek. Towarzyszyć mu mają miejscami intensywne opady śniegu, jednak nie będą aż tak silne jak wskazywały na to wcześniejsze prognozy. Wydane zostały także alerty i prognoza zagrożeń hydrologicznych.

Niżowa aura nadal daje się we znaki w Polsce. Oddalający się niż Axel, wraz z nadchodzącym niżem Benito i systemem wyżów nad Skandynawią, odpowiada za zmienną, dynamiczną aurę nad naszym krajem. Dynamika oznacza jednak nieprzewidywalność sytuacji – wyraźnie widać to po prognozach sprzed kilku dni, które wskazywały na nawet 20 cm śniegu na północy kraju. Obecne wyliczenia wskazują na spokojniejszą aurę, jednak nadal wydane zostały ostrzeżenia pogodowe. Alert wydany przez IMGW przewiduje silny wiatr i oblodzenie.

Alert IMGW: oblodzenie i silny wiatr

W nocy z czwartku na piątek, oraz w piątek rano (5/6 i 6.01) w większości wschodniej Polski obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem. Zamarzanie opadów przewidywane jest w całości województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, oraz w większości województw mazowieckiego (poza Ziemią Radomską) i kujawsko-pomorskiego (poza częścią południowo-zachodnią). Oblodzenie może także wystąpić w powiatach bialskim, łukowskim, ryckim, lubartowskim, parczewskim i włodawskim w województwie lubelskim. Jak czytamy w komunikacie, prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem powodujące ich oblodzenie. Miejscami temperatura minimalna wyniesie nawet -7 stopni z temperaturą przy gruncie w okolicach -10. Obowiązują także alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w całości województwa podkarpackiego, oraz w niemal całym województwie lubelskim (poza częścią północno-wschodnią.

Ostrzeżenia IMGW na noc z czwartku na piątek (5/6.01) i w piątek rano (6.01). Źródło: IMGW

IMGW wydało także ostrzeżenia pierwszego stopnia dla Żuław Wiślanych i drugiego dla Zalewu Szczecińskiego w związku ze wzrostami stanów wód. W piątek jednak alerty te nie będą najpewniej podtrzymane. Instytut przewiduje jednak kolejne oblodzenia, związane z marznącymi opadami, czy śniegiem. Alert pierwszego stopnia przewidywany jest w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim. Prognoza zagrożeń obowiązuje także w powiatach bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim i jasielskim w województwie podkarpackim. Na weekend i poniedziałek IMGW nie przewiduje póki co alertów.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group